Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) měl podezření na únik informací v Poslanecké sněmovně, povolal proto sobě podřízenou tajnou službu - Vojenské obranné zpravodajství -, aby problém vyřešila. Vedení dolní komory mu nápad zarazilo. Agenti nemají v parlamentu co dělat, tvrdí poslanci.
Vláda Petra Nečase v roce 2013 padla mimo jiné i kvůli podezření ze zneužití Vojenského obranného zpravodajství (VOZ). Šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová) čelí obvinění, že nechala špehovat tehdejší Nečasovu manželku nebo zaměstnance Úřadu vlády agenty určené k armádním operacím. Přes odstrašující příklad jsou vojenští zpravodajci žádaní k nestandardním úkolům i za současné vlády. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chtěl poslat agenty VOZ do Poslanecké sněmovny, aby prověřili únik informací z klubu a důležitých výborů. Před prázdninami poslal vedení dolní parlamentní komory žádost, aby VOZ prověřilo některé prostory v budově.
Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) nechtěl věc komentovat. Zdroj z jeho okolí ale časopisu TÝDEN potvrdil, že takový dopis od Martina Stropnického na stole měl. "Šlo o to, aby mohli vojenští zpravodajci prohledat prostory poslaneckého klubu ANO a místnosti, kde zasedají některé z výborů. Žádost byla odůvodněna obavami z úniku informací s tím, že jsou v uvedených místnostech možná odposlouchávací zařízení. Předseda sněmovny ale Stropnického žádost okamžitě odmítl," popsal zdroj.
Zralý na vyhazov
"Ministr nikdy nežádal o kontrolu prostor hnutí ANO, výborů či některých poslanců. Žádost se týkala pouze kontroly prostorů, které v Poslanecké sněmovně sám využívá, tedy jeho vlastní poslanecké kanceláře," brání svého šéfa mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Stropnický prý ve sněmovně jako poslanec a zároveň ministr absolvuje řadu pracovních schůzek souvisejících s armádní a citlivou agendou. "Požádal proto o preventivní kontrolu od pracovníků jemu podřízené složky. S policií, jejíž práce si ministr váží, to absolutně nesouvisí," vysvětluje Pejšek.
"Je nemyslitelné, aby ministr požadoval něco podobného. Stát se něco takového v jiné demokratické zemi, okamžitě by letěl," nesouhlasí s postupem Stropnického poslanec Antonín Seďa (ČSSD), člen komise pro dohled nad VOZ.
VOZ není ministrova ochranka
"Je neuvěřitelné, že ho něco takového může napadnout," kroutí hlavou jiný z členů téže komise, který nechtěl být jmenován. Podle něho je parlamentní půda specifická a příslušníci tajných služeb tam nemají co dělat. Do sněmovny nemůže jen tak vpadnout policie nebo agenti jen proto, že je ministr nebo někdo jiný paranoidní, říká dále. Sněmovna má vlastní mechanismy, jak podobné problémy řešit - bezpečnostní odbor, který by postupoval podle charakteru problému. "Jestli jim vadí, že jejich poslanci pouštějí informace, nemohou to řešit povoláním tajné služby," protestuje. Připomíná, že vedení sněmovny nevyhovělo ani žádostem státních zástupců o poskytnutí záznamů z uzavřených jednání výborů: "Pustit sem ´vozku´, to je ještě mnohem horší. Nevím, jestli je to od ministra zlý úmysl vůči sněmovně, nebo hloupost."
"Pan Stropnický by si měl uvědomit, že Vojenské zpravodajství je tady pro stát, není to ministrova osobní ochranka, kterou může úkolovat podle své libovůle," upozorňuje poslanec Marek Benda (ODS).