Ministerstvo obrany ušetřilo loni podle ministra Martina Stropnického (ANO) asi 1,4 miliardy korun. Úspory v dalších dvou až třech letech odhadl na 3,5 miliardy korun. Armáda není v dezolátním stavu, zdůraznil Stropnický na pražském sněmu hnutí ANO. Se zprávami vystoupili na sněmu i další ministři nominovaní hnutím miliardáře a ministra financí Andreje Babiše.
"Snažili jsme se co nejrychleji nalézt skuliny, díry a rokle, kudy peníze utíkaly," uvedl Stropnický. Ministerstvo prověřilo smlouvy nad 100 milionů korun. Některé se prý podařilo upravit, u některých změny možné nejsou. "Firmy, které v tom působí, se nenechají ze smluv vystrnadit," poznamenal.
Podotkl mimo jiné, že armádní datová síť měla podle původních odhadů stát 1,1 miliardy korun, nyní je prý obrana na polovině částky. Z 90 tisíc až 110 tisíc korun za jednu balistickou vestu se prý úřad dostal na méně než 60 tisíc korun. Stropnický taky s humorem uvedl, že obrana nakupuje papír ještě o něco levněji než Babišovo ministerstvo financí.
Stropnický se pochlubil i tím, že prezident Miloš Zeman, který je vrchním velitelem ozbrojených sil a při nástupu na ministerstvo ho zkoušel z počtu tanků, mu v minulých týdnech nabídl tykání.
Ministr dopravy Dan Ťok si postěžoval na průtahy ve výstavbě dopravní infrastruktury a na absurdní situaci, kdy je na ni dost peněz, ale projekty nejsou dobře nachystány. Letos se ale chystá zahájení výstavby zhruba 100 kilometrů silnic první třídy, rychlostních komunikací a dálnic. Ťok rovněž uvedl, že v nových tendrech bude požadovat, aby se na frekventovaných silnicích pracovalo nepřetržitě.
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová mluvila hlavně o přípravách nového zákona o zadávacích řízení, který má nahradit zákon o zadávání veřejných zakázek. Zopakovala taky, že Česku hrozí nedočerpání evropských dotací v objemu 40 až 85 miliard korun. Ministr životního prostředí Richard Brabec podotkl, že se ministerstvu podařilo "typickým krizovým firemním řízením" z fondů zachránit miliardy korun a letos chce dodat do ekonomiky z evropských zdrojů skoro 40 miliard korun. V provozních i investičních nákladech prý ministerstvo životního prostředí ušetřilo stamiliony.