Symbolickým snědením rohlíku ukončilo v úterý v 18.00 na shromáždění na českobudějovickém Piaristickém náměstí 16 jihočeských studentů čtyřiadvacetihodinovou hladovku. Drželi ji na protest proti krajské koalici sociálních demokratů s komunisty.
Hladovky se účastnily i desítky dalších lidí, řekl student Jihočeské univerzity Šimon Heller. Na hodinovém protestním shromáždění se dnes sešlo asi 500 lidí. Studenti na mítinku opět vyjádřili nesouhlas se spoluprácí ČSSD s KSČM ve vedení kraje."V našem protestu budeme pokračovat, chystáme další akce na leden, zatím zvažujeme, co přesně realizujeme," řekl Heller. Během shromáždění na Piaristickém náměstí vystoupili zástupci svazu pomocných technických praporů nebo politických vězňů, současný senátor Jiří Štětina nebo rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Všichni vyslovili studentům podporu. Tu jim vyjádřil také kandidát na prezidenta a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. "Nevzdávejte se, nenechte se zastrašit a neposlouchejte demagogy, kteří vám budou tvrdit, že jste nezralí a nezkušení," napsal Sobotka v prohlášení. Zdravici na shromáždění poslala i další kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová nebo herec Ondřej Vetchý či režisér Jiří Menzel.
Protesty proti povolební spolupráci mezi ČSSD a KSČM v Jihočeském kraji trvají už přes měsíc. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) i po jednáních se studenty na současné koalici trvá. Jako první začali protestovat studenti třeboňského gymnázia. A právě do této školy v úterý dorazila na kontrolu Česká školní inspekce. "Výsledky můžeme očekávat začátkem ledna, ale mám z toho dobrý pocit. Myslím, že zástupci České školní inspekce sami viděli, že průběh výuky tu nebyl i s ohledem na události posledních dní nijak narušen," řekla ředitelka gymnázia Anna Kohoutová.Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.
Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM. Dosud ji podepsalo přes 11 tisíc lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Studenti už před úterním shromážděním uspořádali v Českých Budějovicích dvě protestní akce a 22. listopadu vstoupili na hodinu do stávky.
Studenti hladověli kvůli KSČM v krajské vládě
Domácí
18. 12. 2012 18:29
Studenti na jednání s hejtmanem.
Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Slavomír Kubeš / MAFRA / Profimedia.