Svoboda se brání, chce <span>kauzu s charitou vysvětlit</span>

Domácí
11. 8. 2010 20:52
Cyril Svoboda se cítí pod mediálním tlakem.
Cyril Svoboda se cítí pod mediálním tlakem.

Cyril Svoboda se cítí být pod mediálním tlakem.Bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda nabídl lidovcům své vyjádření k výzvě úřadující šéfky strany Michaely Šojdrové, aby do příštího úterý pozastavil členství v KDU-ČSL. Nové vedení podle něj odmítlo text, vysvětlující Svobodův pohled na vleklý spor s charitativními organizacemi o dům v pražských Dejvicích, straníkům zprostředkovat.

Svoboda se podle textu pokládá za člověka vystaveného uměle vytvořeným mediálním tlakům.

"Nikdo se mnou o této otázce nejednal a dopředu ji neavizoval," řekl Svoboda k výzvě Šojdrové. Svůj názor prý chtěl v úterý přednést na jednání lidoveckého předsednictva, které výzvu probíralo, nebyl však ani přizván. Šojdrová podle něj následně "zakázala" publikaci vysvětlujícího vyjádření na stranických internetových stránkách.

Na spor Svobody s charitou upozornil časopis TÝDEN.

PSALI JSME: Lidovci vyzvali expředsedu Svobodu k odchodu ze strany

Šojdrová se bojí, že kauza může poškodit celou stranu KDU-ČSL."V kauze nazvané ‚hamižný Cyril‘ jsem se ocitnul v situaci, kdy jsem byl vystaven uměle vytvořenému mediálnímu tlaku. Vskutku, nouzí netrpím a dům, za jehož oprávněného dědice se považuji, k životu naprosto nepotřebuji," napsal spolustraníkům Svoboda. Podle něj to však neznamená, že necítí povinnost zastat se výkonu práva.

Podle svých slov je "ostouzen a osočován ze všech stran jen proto, že je politikem", a nikdo se podle něj nezajímá o podstatu sporu. Soud, který rozhodoval, byl pod zjevným mediálním a politickým tlakem, míní někdejší předseda KDU-ČSL.

Někdejší ministr zahraničí a předseda KDU-ČSL podal 20. července ústavní stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze. Tento soud letos v červnu zamítl odvolání státu coby vedlejšího účastníka sporu o dům a v podstatě tak učinil tečku za bojem o pozůstalost.

Šojdrová na podání ústavní stížnosti reagovala výzvou v médiích, aby Svoboda, pokud se chce dál soudit, pozastavil své členství ve straně. Svoboda podle ní vedení strany slíbil, že ve sporu pokračovat nebude. "Věděli jsme, že to stranu může poškodit. To také všechny analýzy neúspěšných voleb prokázaly. To, že už dnes není předseda, nikoho nezajímá, všichni si nás s ním spojují," řekla Šojdrová.

Foto: Jan Schejbal, Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Provozovatelé elektrokoloběžek to nevzdávají. Chtějí jednat o svém zákazu

Domácí
Aktualizováno: 15. 9. 2025 14:13
ilustrační foto

Vězni se budou moci nechat vyšetřit pomocí telemedicíny. Pomůže to a ušetří

Domácí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Hasič proplaval několik místností a zachránil muži při povodni život

Domácí
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ