Právní řád podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nedovoluje vybírat od uprchlíků poplatky za ubytování a stravu v detenčních zařízeních. Dienstbier to uvedl v reakci na kritiku OSN vůči přístupu Česka k běžencům. Odborník ANO na zahraniční politiku a europoslanec Pavel Telička zase uvedl, že kritiku považuje za částečně oprávněnou.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ve čtvrtek obvinil Česko ze systematického porušování práv uprchlíků. Svůj názor zdůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.
Dienstbier ve čtvrtek napsal, že dlouhodobě upozorňuje například na to, že v detenčních zařízeních nemají být rodiny s dětmi. V nejbližší době do vlády předloží podněty na zlepšení situace uprchlíků. "Cizincům je nutné poskytnout právní pomoc, což vyplývá z práva EU.
Nelze od nich vybírat poplatky za ubytování a stravu, pokud jsou zajištěni v rámci režimu Dublin III, protože to právní řád nedovoluje," poznamenal také.
"Kritiku našeho přístupu k cizincům, kteří nelegálně překročili hranice ČR, považuji minimálně částečně za oprávněnou," napsal v reakci na hodnocení OSN Telička. Ministerstvo vnitra soustřeďuje v zařízeních rodiny s dětmi, čímž podle něj ignoruje rozsudky českých soudů, které podobnou praxi odmítly.
"Česká legislativa neumožňuje zadrženým cizincům přístup k mobilním telefonům a internetu, což je třeba změnit. Nevidím ale žádný důvod pro odebírání peněz uprchlíkům, kteří se tak v některých případech ocitají zcela bez prostředků," podotkl také europoslanec.