Vzdušná obrana
Tendr na gripeny letos nebude, Vondra chce jednat s opozicí
09.10.2011 13:35 Původní zpráva
Pokud se do roku 2015 neuskuteční výběrové řízení na nástupce nadzvukových stíhaček Gripen, zůstane Česko bez komplexní vzdušné ochrany. Ministr obrany Alexandr Vondra se proto chce příští týden sejít s opozicí, aby s ní hovořil o dalších možnostech řešení vzdušné ochrany. Vondra to řekl v televizní Partii televize Prima. Podle něho totiž zakázka přesahuje volební období jedné vlády a její důležitost vyžaduje spolupráci všech demokratických stran.
Leasing gripenů skončí začátkem roku 2015. Jak dříve uvedl premiér Petr Nečas, tendr na jejich nástupce by se měl vypsat ještě letos. Podle Vondry ale spíše letos vznikne pouze harmonogram, který bude specifikovat jednotlivé kroky koalice při vypisování tendru. "Z toho vyplynou další kroky, nyní nemohu nic předvídat," řekl.
Tendr na "nové gripeny": |
Současné stíhačky si Česká republika pronajala před osmi lety, jde o 14 strojů za zhruba 20 miliard korun. Vítězem tendru bylo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab. Britští vyšetřovatelé podle informací médií přišli na to, že se při soutěži v Česku uplácelo. Premiér Nečas řekl, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci. Zájem o budoucí případný tendr již vyjádřil například Eurofighter či americký zbrojní koncern Lockheed Martin. Zdroj: ČTK |
Možnost zapojit se do jednání vítá i koalice. Podle stínového ministra obrany Jana Hamáčka bude ČSSD jednat o dalším pronájmu stíhaček, pořízení vlastních strojů nebo zajištění stíhaček některou spojeneckou zemí. "Tato možnost by ale stála peníze daňových poplatníků navíc. Je to ale řešení, které je uskutečnitelné," dodal Hamáček.
Letadla CASA dostala delší záruku
Komplikovanější situace se ale týká dalších armádních letadel CASA C-295, která mají sloužit k dopravě vojenského personálu a techniky. Letouny totiž stále nemají dostatečný pasivní systém protiraketové ochrany a při jejich letu nad afghánským územím hrozí sestřelení raketou.
Podle Vondry již ministerstvo jedná přímo s výrobcem, a ne s firmou Omnipol, která nákup zprostředkovala a s kterou má ministerstvo smlouvu. "Podařilo se nám nyní vyjednat prodloužení záruky o půl roku," tvrdí Vondra, který se zaručil, že Česko nepřevezme letouny, pokud systém ochrany nebude fungovat.
"Věřím, že se to co nejdříve vyřeší. Ani výrobce přece nemá zájem na tom, aby mu vznikala špatná reklama," dodal Vondra. Podle opoziční ČSSD by ale bylo lepší od smlouvy odstoupit a vypsat nové výběrové řízení.
Kvůli závadám na systému pasivní ochrany letounu uplatňuje ministerstvo obrany od srpna sankce vůči společnosti Omnipol. Za každý započatý den prodlení v dodávce bude obrana strhávat několik desetin promile z ceny systému, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun.
Nákup letounů CASA C-295: |
Nákup čtyř dopravních letadel za 132 milionů eur (tedy kolem 3,5 miliardy korun) byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. ČR tehdy podle Evropské komise údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Vládu k tomu údajně vedla snaha pomoci prosadit na zahraničních trzích dosud neprodané české bitevníky L-159 z Aera Vodochody; odebrání několika z nich bylo součástí smlouvy. V porovnání s dodávkami do některých jiných států stály letouny CASA českou armádu dvojnásobně více. Zdroj: ČTK |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.