Vláda ve čtvrtek podle premiéra a šéfa ODS Petra Nečase znovu schválí daňový balíček, který zamítla sněmovna, a spojí ho s žádostí o důvěru. Přiznal, že někteří poslanci jeho strany porušili při hlasování koaliční dohodu. Předseda vlády současně připustil, že kontroverzní návrh ještě může doznat změn ve sněmovně. Povede o nich jednání. Vláda by však ve čtvrtek měla jednat o verzi totožné s tou zamítnutou. "Na případných změnách se musí dohodnout celá koalice," zdůraznil.
"I sebelepšímu tenistovi se občas podaří neúspěšné první podání a potřebuje druhé," uvedl Nečas k prohře ODS ve Sněmovně. Jednání, která naznačil, by se měla týkat změn v objemu 15 miliard.
Další postup pro případ, že sněmovna nepřehlasuje veto Senátu, již během dne dohodl Nečas s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Počítalo se, že návrh vláda znovu schválí a pošle do legislativního procesu spolu s žádostí o důvěru ještě dnes večer. Kvůli pokračující schůzi Sněmovny se nakonec ministři dohodli na odložení pravidelné schůze vlády na čtvrteční dopoledne.
Anketa:
Myslíte, že kvůli debatě o zvýšení DPH hrozí pád vlády?
"Je to nemilé...velmi mne to znepokojuje," uvedl Nečas k tomu, že ve sněmovně neprošly kvůli nejednotě ODS hned dva klíčové vládní návrhy - vedle daňového balíčku poslanci odložili hlasování o církevních restitucích.
Nečas na tiskové konferenci připomenul, že při rozpadu Věcí veřejných na jaře koalice přišla o silnou převahu ve Sněmovně a klub ODS se rozhodl, že bude hlasovat vždy jednotně podle většinového názoru. "Teď se ukázalo, že ne všichni to úplně pochopili. Beru to na vědomí," uvedl s tím, že jde o první případ, kdy vláda neprosadila vlastní návrh. Doufá, že šlo o "ojedinělý jev", připustil ale, že kdyby se to mělo opakovat, nemělo by zřejmě pokračování koalice smysl.
Kalousek u balíčku odmítá možnost výrazných změn, odpoledne řekl, že očekává závěrečné hlasování o normě na počátku prosince. Až "hodinu poté" bude podle něj možné ve Sněmovně schválit zákon o státním rozpočtu na příští rok, při jehož tvorbě ministerstvo financí počítalo s platností daňových opatření z balíčku. Nynější podobu navržených opatření má Kalousek za "velmi křehký koaliční kompromis". Na jeho základě je vypracován rozpočet pro rok 2013, který bude nyní projednávat vláda. Pokud nový balíček - spojený s důvěrou - Sněmovna odmítne, vláda se podle Kalouska ocitne v demisi a stáhne ze sněmovny také návrh rozpočtu.
Ke schválení balíčku, který zahrnuje zejména navýšení daně z přidané hodnoty, chyběly hlasy šesti rebelujících poslanců ODS. Koalice dala dohromady pro podporu návrhu jen 94 hlasů místo nutných 101 hlasů. Balíček obsahuje vedle zvýšení DPH i solidární zdanění lidí s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně, zemědělcům omezuje a ruší vratku části spotřební daně z nafty a sjednocuje sociální dávky na bydlení. Během předchozího projednávání ve Sněmovně v návrhu poslanci schválili dvě změny, které by měla vláda ve čtvrtečním návrhu zohlednit. Jedná se o roční odklad zrušení zelené nafty a vyřazení změny koeficientu pro přerozdělování části vybraných daní obcím.