Poslanci nestačili kvůli rozpuštění sněmovny projednat novelu zákona o zaměstnanosti, mimo jiné měla zabránit zrušení statusu zdravotně znevýhodněných osob. Tisíce lidí kvůli tomu mohou přijít o práci, varují zástupci zdravotně postižených. Nemůžeme s tím nic dělat, řekl k tomu on-line deníku TÝDEN.CZ ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček.
Zdravotně znevýhodnění jsou lidé se zdravotními potížemi, například s těžší formou astmatu, poruchou zraku, stabilizovanou roztroušenou sklerózou nebo epilepsií. Nemají sice nárok na invalidní důchod, kvůli svému handicapu však nemohou vykonávat mnoho povolání, a jsou proto na trhu práce znevýhodněni. Jejich zaměstnavatelé však mají určité výhody, a mohou si proto snáze dovolit tyto lidi zaměstnávat.
Před dvěma roky se však ministerstvo práce - pod vedením tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) - ve snaze uspořit na státních výdajích rozhodlo status zdravotně znevýhodněných osob a tím i zvýhodnění pro jejich zaměstnavatele od roku 2015 zrušit. Od konce tohoto roku pak mělo být zrušeno vydávání nových a obnovování starých lékařských posudků, na jejichž základě byl nemocným lidem tento status přiznáván.
Pozdní pokus o nápravu
Letos však ministerstvo dospělo k závěru, že by byl nesmysl dosavadní systém ničit. "Zrušení statusu osoby zdravotně znevýhodněné se v praxi ukázalo jako nepřiměřené pro jejich uplatnění na trhu práce," konstatovalo v důvodové zprávě k novele zákona o zaměstnanosti, která to měla napravit.
Novelu však poslanci kvůli rozpuštění sněmovny již nestačili projednat a schválit. "Zásadní problém je, že k 31. 12. 2013 končí většina posudků o uznání OZZ a nové posudky či jejich prodloužení není ze zákona možné. Tím je ohroženo několik tisíc pracovních míst pro tyto osoby," konstatovala v souvislosti s tím Národní rada osob se zdravotním postižením.
Problém přiznává i ministr práce v demisi František Koníček. "Neprošlo to sněmovnou čili teď je to návrh, který je 'zaparkovaný' ve vládě a s tím nikdo nic neudělá," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Koníček. Zákon podle něj nelze protlačit ani formou nařízení vlády, protože by to bylo neústavní, ani přes Senát, který má možnost některé zákony během doby, po kterou je rozpuštěna sněmovna, schvalovat formou zákonných opatření. "Nenaplňuje to opět ústavní požadavky," řekl Koníček.
Mnozí zdravotně znevýhodnění a jejich zaměstnavatelé tak mají jedinou naději: urychlené projednání novou sněmovnou, která vzejde z voleb. "Je třeba, aby to urychleně projednala buď ve stavu legislativní nouze, nebo na základě článku 90 ve zrychleném řízení, aby prezident eventuálně ten zákon mohl podepsat někdy v lednu nebo v únoru," dodal František Koníček.