Opoziční TOP 09 ve sněmovně požádá vládu v demisi a šéfa diplomacie Martina Stropnického (ANO), aby reagovali na tvrzení Ruska, že jed použitý v Británii k pokusu o vraždu někdejšího dvojitého agenta a jeho dcery mohl pocházet z České republiky. "Budeme chtít usnesení, které odmítne tvrzení ruské strany," uvedla poslankyně Helena Langšádlová. Do Černínského paláce by podle ní měl být předvolán ruský velvyslanec a je na místě uvažovat o vyhoštění ruských diplomatů. Šéf české diplomacie postupuje podle TOP 09 v případu laxně a tvrzení Ruska ČR poškodilo.
Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila měl Stropnický reagovat ihned o víkendu. "Pro nás je nepřijatelné, aby český ministr zahraničí reagoval slovy, že nebude kazit víkend ruskému ambasadorovi a předvolá ho nějaký další den," uvedl. Kdyby podle něj diplomacie reagovala okamžitě, nemusela by vláda čelit kritice. Pozvat ruského velvyslance považuje TOP 09 "za naprosté minimum" v řešení situace. Pokud Rusko ČR obvinilo, mělo by předložit důkazy, zdůraznila Langšádlová.
Zástupci vlády odmítali v pátek situaci komentovat s odvoláním na pondělní zasedání unijních ministrů zahraničí, ti ve společném prohlášení vyzvali Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března "bezohledný a nezákonný čin", který ohrozil životy mnoha civilních občanů.
Stropnický při odchodu z jednání ministrů EU řekl, že otázka případných dodatečných sankcí vůbec diskutována nebyla. "Nedokážu vyloučit, že by to třeba mohlo být předmětem jednání prezidentů a premiérů na Evropské radě," podotkl. Česko i další země, které Moskva označila o víkendu za možné původce látky použité k útoku, na jednání toto nařčení odmítly, doplnil Stropnický.
O dalším postupu mohli dnes ráno diskutovat účastníci pravidelného zasedání Bezpečnostní rady státu, mluvčí kabinetu Barbora Peterová otázku nekomentovala.