Evropské unii by do konce českého předsednictví měl předsedat nastupující premiér Jan Fischer. Tahle slova pronesl odstupující premiér Mirek Topolánek. Podle něj tento názor nezastává jen on, ale i celá evropská sedmadvacítka.
Média a mnozí diplomaté navíc hovoří o tom, že kvůli nástupu úřednické vlády získá v českém předsednictví větší váhu právě Klaus. I předseda Evropské komise José Barroso novinářům ale po skončení summitu řekl, že "přirozenější" by bylo, kdyby premiérům a prezidentům členských států předsedal premiér, který je představitelem výkonné moci. Konečné rozhodnutí ale podle svých slov nechává na České republice.
Barroso nicméně Topolánkovi před novináři dlouze děkoval za odvedenou práci. "Byli jsme dojatí," popisoval předseda EK loučení s odcházejícím českým premiérem. Byla to totiž Topolánkova předposlední schůzka v roli předsedy Evropské rady. V pátek se jeho působení v čele unie uzavře summitem, který bude řešit především způsoby, jak přivést plyn ze střední Asie do Evropy. Podle Barrosa se navíc české předsednictví EU během uplynulých měsíců ukázalo jako silné a kompetentní, sám ovšem věří, že podobná spolupráce bude i s Fischerem.
ČTĚTE TAKÉ: Konec bez rozloučení. Klaus nepozval Topolánkovu vládu
Bitva o Lisabon: začaly manévry o podpis Klause
Smlouvu ve středu schválil český Senát, ale Klaus ji zatím odmítá podepsat. Její schválení v parlamentu považuje za selhání politických elit.
V současnosti je již jasné, že Klaus povede summit EU s Ruskem, Jižní Koreou a podle Vondry existuje i předběžná dohoda, že český prezident povede i dlouho očekávaný a již jednou odložený summit s Čínou, který se uskuteční na konci května v Praze. Klaus navíc již vedl summit s Japonskem, jenž se konal v české metropoli v pondělí. Červnový summit nicméně důležitostí summity se zeměmi a velmocemi, které nejsou členem Evropské unie, daleko převažuje.
Foto: Tomáš Nosil