Topolánek: Lisabonská smlouva <span>bez radaru</span> nebude

Domácí
9. 7. 2008 19:41
Condoleeza Riceová a Mirek Topolánek
Condoleeza Riceová a Mirek Topolánek

Premiér Mirek Topolánek a Condoleeza RiceováPokud parlament neschválí dohodu o umístění amerického radaru v Česku, předseda vlády a ODS Mirek Topolánek si nedovede představit, že zákonodárci ODS podpoří lisabonskou smlouvu reformující instituce Evropské unie. Topolánek to prohlásil v diskusním pořadu Studio Česko, který ve středu vysílalo Rádio Česko.

"Je to hypotéza. Vzhledem k tomu, že klub (poslanců) ODS má 81 členů a myslím si, že znám většinou jejich názor, tak si dovedu velmi těžce představit, že pokud by ratifikace smlouvy se Spojenými státy americkými neprošla, že by poslanci, případně senátoři ODS, hlasovali pro lisabonskou smlouvu," prohlásil Topolánek.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus podepíše radar bez váhání

Podle něj to možná bude "jedna z karet ve hře". "Já si s tím takto jednoduše nehraji, není podle mě úplně přijatelné to spojovat. Ale pro poslance, kteří mají v tomto svobodnou volbu, to může být určitý aspekt, který bude při tom rozhodování spolupůsobit," poznamenal šéf vlády a ODS.

ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg chce lisabonskou smlouvu ratifikovat letos

Condoleeza Riceová a Karel Schwarzenberg při podpisu smlouvy o radaru.Dohodu o vybudování radaru protiraketového systému USA v Česku v úterý v Praze podepsali ministři zahraničí USA a Česka Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg. Dohoda vstoupí v platnost až tehdy, když jí schválí parlament a podepíše prezident Václav Klaus. Zejména v Poslanecké sněmovně ale zatím není dostatek hlasů pro její schválení, protože jsou proti ní jak levicová opozice, tak i například někteří poslanci zelených.

Naopak lisabonská smlouva naráží na odpor některých občanských demokratů. Právě z jejich iniciativy se Senát obrátil na Ústavní soud, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Proto byl zatím proces její ratifikace v Česku pozastaven. Pochybnosti o tom, zda by se v její ratifikaci mělo pokračovat, vznikly po té, co smlouvu odmítli v referendu Irové. Většina evropských politiků se ale vyslovila pro pokračování ratifikace, opačný postoj zaujal mimo jiné český prezident Václav Klaus.

Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ