Zatímco Václav Klaus byl vždy nezpochybnitelným ideovým vůdcem ODS, Mirek Topolánek se ve srovnání s otcem zakladatelem postupně stává mnohem schopnějším mistrem taktiky a mocenských kliček. Přesně v Topolánkově režii se odehrál celý víkendový kongres ODS.
CO SE DĚLO V NEDĚLI? ZDE
CO SE DĚLO V SOBOTU? ZDE
Fakta jsou od neděle známá. Kongres, který se konal šest neděl po dvou drtivých volebních porážkách ODS, ani o píď neposunul kurz strany. Nezměnil program, jeho mediální prezentaci, vládní konstelaci, nenahradil ani předsedu. V šestičlenném vedení partaje se vyměnil jediný člověk: první místopředseda Pavel Bém. Tedy jediný, kdo po volební katastrofě do poslední chvíle volal po nutných změnách.
Svým způsobem je tento výkon Topolánkova týmu obdivuhodný. Tak bravurně neustáli volební porážku v minulých letech Václav Klaus ani Vladimír Špidla. První a možná rozhodující krok k němu Topolánek udělal, když bezprostředně po senátních volbách odvrátil nebezpečí mimořádného - a tedy okamžitého - kongresu. Šest týdnů se nakonec ukázalo být dostatečnou dobou ke zchladnutí hlav i potřebným mocenským obchodům ve straně.
ČTĚTE TAKÉ: Staronová ODS: změnilo se jen jedno jméno
Majstrštyk s Vodrážkou
Mediálně nejlákavější byla od začátku rovina personální. Smete historicky největší volební prohra ODS jen předsedu, nebo celé vedení? A kolik nových tváří se v něm objeví? Výsledkem je přesně stejné vedení a - abychom nezapomněli - nováček David Vodrážka.
V jeho případě jde o Topolánkův taktický majstrštyk, který obtížně rozklíčovávali i někteří delegáti kongresu. Vodrážka je Pražák, ale ne bémovec, tedy jakási bílá vrána v jinak poměrně semknuté pražské ODS. Topolánek si ho vybral pro svou „akci Klín" a před dvěma týdny šikovným manévrem vnutil partajní buňce v metropoli jako kandidáta na místopředsedu. A pak už jen využil paniky Bémových souvěrců, že v případě šéfova neúspěchu by Praha úplně ztratila hlas ve vedení ODS.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek si za zástupce vybral neznámého Vodrážku
Nová tvář v ODS: Spojím Prahu se zbytkem republiky
Topolánek se nemýlil, zná svou stranu dobře. Skupina bémovců, v pražské ODS označovaná jako mladočeši, v minulosti semknutě odstavila od vlivu „dinosaury" v čele s Janem Bürgermeistrem, ale nyní bez skrupulí hodila Béma přes palubu a přistoupila na vnuceného Vodrážku. Celý plán ještě hrozil zhatit Ivan Langer, který se nemínil vzdát vidiny prvního místopředsedy tak snadno. Rozjel vlastní hru, ale premiér ho rychle umravnil a odškodnil postem řadového místopředsedy.
Do vedení ODS tak přichází „pražský topolánkovec", což bylo až dosud považováno za naprostý protimluv. Předseda odstranil jediné slabé místo ve vedení: ve Vodrážkovi získává loajálního spolupracovníka a přes něj zřejmě odstartuje proces, na jehož konci bude do země totálně zadupaný Pavel Bém.
Utopený Lisabon
Stejně „důkladná" byla povolební reflexe ODS i v rovině věcné a programové. Funkcionáři si kosmeticky posypali hlavu popelem a slíbili, jak je při podobných příležitostech obvyklé, že budou lépe „komunikovat" - se stranou i s občany. Jinak se nezměnilo nic. Jak dál s Modrou šancí? Mohou zástupci ODS v krajích potápět zdravotnickou reformu? A co si počít s tím nešťastným Lisabonem?
Celou sobotu se sice u řečnického pultu střídali delegáti s mnohdy i velmi ostrými projevy, ale efekt byl nulový. Není to však problém jen ODS, na sjezdech většiny domácích stran se stále více uplatňuje zvláštní model. Delegáti přijedou s kritickým projevem, který si před týdnem nebo měsícem sepsali jako vytříbené slohové cvičení. Pak ho přečtou v poloprázdném sále, nikdo nezareaguje, napadení funkcionáři (kteří v tu chvíli popíjejí kdesi u baru) na něj nijak neodpovědí - a to je vše. Druhý den se stejně volí nové vedení podle mocenské dohody, kterou mezi sebou vyobchodují jednotlivé krajské organizace.
FOTOGALERIE Z NEDĚLE ZDE
Příznačná byla i debata o Lisabonské smlouvě. Klíčové téma ODS se vlažnému euroskeptikovi (či pragmatickému eurofatalistovi?) Topolánkovi a týmu jeho parlamentních mazáků podařilo totálně utopit v procedurálních zmatcích, které řadový delegát neměl šanci prohlédnout. Česká hrozba federalistické Evropě tím zřejmě definitivně padla.
ČTĚTE TAKÉ: Kongres ODS Lisabon nezařízl
Mirek Topolánek tak slaví vítězství na celé čáře. Zůstal i po skandální prohře ve funkci, s odchodem Pavla Béma jeho nezměněný tým ve vedení dokonce posílil, „levou zadní" se ubránil plané kritice a se svým kurzem nemusel uhnout ani o milimetr. Před šesti týdny, kdy byl na kolenou, se mu o takovém výsledku jistě ani nezdálo.
Jestli stejně spokojen s povolební renesancí ODS bude i pravicový volič, není však ani trochu jisté.
ČTĚTE TAKÉ: Tošenovský: Jsem sám zvědav, jak to ODS zvládne
Bém: Ať ODS pomáhá bůh
Foto: Robert Zlatohlávek