Topolánek vyzval senátory: Hlasujte pro Lisabon
06.05.2009 10:11 Původní zpráva Aktualizováno 06.05. 13:00
EU si dnes velmi pravděpodobně oddychne. Česko se po letech debat zařadí mezi země, jejichž parlamenty řekly "ano" Lisabonské smlouvě. O nové euústavě rozhodují senátoři a smlouva má souhlas jistý. I přesto, že mezi senátory ODS jsou horeční bojovníci proti jednotnější EU, kteří ji po hlasování znovu pošlou k Ústavnímu soudu.
"Požádáme prezidenta, aby ji zatím nepodepisoval. Do doby než rozhodne Ústavní soud o naší nové stížnosti," řekl senátor Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj je to takticky nutné i proto, aby Irsko nezůstalo jedinou zemí EU, která smlouvu neratifikovala.
ČTĚTE TAKÉ: ODS tají hlasy. Lisabon však v Senátu bez potíží projde
"Irové by se stali terčem obrovského uplácení v době krize. To nemůžeme dovolit," míní Kubera. Irové se k Lisabonu znovu vyjádří na podzim v opakovaném referendu. Do té doby chtějí čeští odpůrci smlouvy z ODS konečnou ratifikaci v Česku zdržovat.
"Ti, co se nejvíce ohánějí naší suverenitou, chtějí se schválením čekat, jak rozhodne někdo na opačném konci kontinentu. Náš problém jsou české komplexy," řekl Jiří Dienstbier (ČSSD).
Topolánek: Nemůžeme si dovolit ostudu č.2
Premiér v demisi Mirek Topolánek v emotivním projevu na úvod vyzval senátory ke schválení smlouvy. "Nepřijímám smlouvu s žádným velkých nadšením, beru ji jako cenu za účast v klubu," řekl a dodal: "Schválit smlouvu je cena za naši plnohodnotnou účast v evropském integračním procesu. Je to v našem životním, národním zájmu."
Celý projev Mirka Topolánka si můžete přečíst ZDE
Premiér Topolánek se snažil přesvědčit lehké odpůrce a skeptiky tím, že se postavil do stejné pozice jako oni. "Jsem politický realista. Naše vláda udělala maximum, aby cenu za přijetí Lisabonu snížila. Rozhodli jsme se ale nebýt žábou na prameni a udělat maximum, abychom změnili podobu lisabonské smlouvy, protože pasivita nikdy nikomu nic nepřinesla," řekl.
Podle něj by se odmítnutím Česko dostalo do vlivu Moskvy. "A dosáhli bychom jen toho, že by drtivá většina zemí prosadila svou. Ztratili bychom své spojence, kteří sdílejí potřebu liberálnější unie. Ano, Lisabon ztíží prosazování našich zájmů, nepřijetí to ale znemožní," míní Topolánek, který si dovolil i černý humor na účet českého předsednictví.
"Přijetím Lisabonu přijdou členské státy o možnost předsedat unii, což možná po zkušenosti, kterou mám, není tak úplně špatné," konstatoval. Zároveň však varoval před mezinárodní ostudou číslo dvě.
"Po sesazení vlády během předsednictví, si již nemůžeme dovolit další ostudu. Tento cynický krok neuvěřitelně oslabil naši pozici. Jestli máte pocit, že Lisabon poškodí naše zájmy, tak už se stalo. Ti, co to udělali, říkají: Proletáři všech zemí, spojte se a to je jejich evropská politika," kritizoval ČSSD.
Lisabon podrží Topolánkovci
Lisabon podpoří kromě senátorů ČSSD, KDU-ČSL a KOD i dalších sedm senátorů, což je přesně počet 49 hlasů (při účasti všech senátorů), které smlouva potřebuje ke schválení. Pro smlouvu chce hlasovat i komunistický senátor Vlastimil Balín, přestože KSČM se staví proti. "Chci věřit, že KSČM je jinou stranou než před listopadem 1989," řekl.
Senátoři ODS včera po jednání klubu sice nechtěli zveřejňovat, kdo bude jak hlasovat, ale podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se zbylé hlasy pro Lisabon najdou. Senát hlasování až dosud odkládal. Příznivci smlouvy se obávali toho, že kvůli odporu ODS vůči smlouvě by český Senát mohl celou smlouvu odmítnout, což je nevratný krok.
Co zaznělo v Senátu |
Jiří Oberfalzer (ODS): Idea fungující demokratické prosperující EU je pěkná, ale důležitá je realita za ní. Ideje mohou být také krásným pláštíkem. Pamatuji se na prvomájové průvody s jásajícími občany mávající státníkům.
Jiří Dienstbier (ČSSD): Lisabon je naší šancí. Kdybychom ho odmítli, zalezli bychom do kouta české malosti a ostatní by si dohodli smlouvu bez nás. Možná by nám dovolili později přijít s prosíkem, až bychom zjistili, že ruiny zkostnatělého skanzenu kolem sebe nemůžeme snášet.
Jiří Nedoma (ODS): Jiná cesta než integrace není, ale jde o cestu, kterou k tomu dospějeme. Snaha vytvořit z EU federální stát může být vedena dobrým úmyslem, ale může vést k rozbití jednoty. A společná obrana v EU může vést k debatě o další existenci NATO a naše další generace by se mohly ocitnout v ohrožení.
Vladimír Dryml: Já jsem ale rád, že premiér smlouvu podepsal a že je tak odvážný."
Jiří Pospíšil (ODS): Já nedojdu ke kurióznímu závěru, že špatná smlouva se má přijmout.
Tomáš Grulich (ODS): Odmítnout Lisabon je jako odmítnout Marschallův plán. Tím jsme se sami oddělili od západní Evropy.
Soňa Paurktová (SOS): Neschválit Lisabon je jako hrát poker s dalšími 27 hráči a ty karty nakonec zahodit a říct, že dál hrát nebudeme. |
Česká republika by se tak dostala do pozice podobné jako Irsko, kde lidé loni odmítli Lisabon v referendu. Zbylé země evropské sedmadvacítky totiž dohodu schválily. V Irsku se na podzim bude referendum opakovat.
I kdyby český parlament Lisabon schválil, nebude ratifikována. Bude na ní totiž chybět podpis prezidenta.
Václav Klaus se už opakovaně vyjádřil, že hodlá počkat na výsledek podzimního irského referenda a teprve po něm dá svůj podpis na dokument, který kritizuje. Česko nebude jedinou zemí, kde bude podpis hlavy státu chybět. Lisabon dosud nepodepsali ani prezidenti Polska a Německa.
Lisabon se znovu ocitne pod drobnohledem soudců Ústavního soudu, kam jej chtějí odeslat kritici z řad senátorů ODS. Soudci se smlouvou zabývali už loni, tehdy se shodli, že smlouva není v rozporu s českým právem.
Foto: grafika Týdne, ČTK, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.