Průhlednost financování komunálních volebních kampaní trpí velkou řadou nedostatků a zdá se, že náklady na ně jsou výrazně vyšší, než strany vykazují. Na základě monitorování kampaní v osmi největších českých městech to tvrdí organizace Transparency International (TI). Občané jí nahlásili také zhruba třicet podezření na volební podvody a nekalosti, které TI v současnosti prověřuje, oznámili její představitelé na tiskové konferenci.
"Jsou velké nejasnosti kolem příjmů i výdajů u kandidujících subjektů. Zdá se, že jednotlivé kampaně jsou mnohem nákladnější, než ty kandidující subjekty reálně vykazují," shrnul výsledky šetření ředitel TI David Ondráčka. Odborníci podle organizace odhadují, že marketingové náklady stran mohou být dokonce vyšší než v loňských parlamentních volbách. Konkrétní výši ale podle Ondráčky není v tuto chvíli možné spočítat.
Podle TI centrály stran mnohdy příliš nevědí, co se děje v regionech uvnitř jejich stran a kde lokální buňky získávají peníze na kampaň. "Financování stran na nejnižší úrovni je tak zahaleno hustou mlhou a je otázka, do jaké míry je centrála schopna kontrolovat finance svých místních organizací," uvedl spolupracovník TI Petr Vymětal z Vysoké školy ekonomické.
TI při hodnocení jednotlivých stran vycházela z veřejně dostupných zdrojů doplněných o informace od jednotlivých stran a kandidátů. Organizace posuzovala, zda mají transparentní účty a zveřejnily údaje o svých výdajích či akcích. Každé z 84 kandidujících stran v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Hradci Králové, Olomouci a Ústí nad Labem pak za průhlednost financování její kampaně udělila známky jako ve škole.
Pochválila přitom mimo jiné Trojkoalici v Praze, brněnské Zelené, kteří jako jediní dostali čistou jedničku, koalici Žít Brno a Piráti, Občany pro Olomouc nebo TOP 09 v Olomouci a Ústí nad Labem. Naopak nejhorší známky dostaly strany, které nezveřejnily žádné informace o financování svých komunálních kampaní. Pětku si tak od TI vysloužily Úsvit přímé demokracie a STAN v Brně nebo Liberec ještě žije. Podrobné výsledky zveřejnila TI na webu transparentnivolby.cz.
Hnutí Úsvit v reakci na výsledky monitoringu uvedlo, že informace neposkytlo záměrně, neboť TI je podle něj sama úřady prošetřována kvůli netransparentnosti. "Česká Transparency International je neprůhledný spolek, který je živený veřejnými zakázkami v milionových částkách a z veřejných peněz. Transparency Internantional zcela prokazatelně manipuluje veřejným míněním falešnými informacemi, v nich protežuje své chráněnce, a naopak lživě očerňuje jejich konkurenty," uvedl Úsvit v tiskovém prohlášení.
TI shromažďovala také podněty týkající se možných podvodů při obecních volbách, které se uskuteční 10. a 11. října. Podle Petra Leyera z TI a Lukáše Landy ze sdružení Oživení se mezi nimi objevila podezření na nakupování hlasů a účelové stěhování voličů, k nimž podle nich docházelo už při minulých komunálních volbách především v severních Čechách a na severní Moravě. Tentokrát prý mají indicie, že se mohou objevit i na jiných místech ČR. Tyto lokality proto nevládní organizace sledují a průběh hlasování tam budou monitorovat. Svá zjištění zveřejní 13. října.
Kromě komunálních kampaní TI sledovala také průhlednost kampaní kandidátů do Senátu. Výsledky jejich monitoringu oznámí 1. října.
Transparency: Financování komunálních kampaní není moc průhledné
Domácí
24. 9. 2014 13:30Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Doležal Michal, Krumphanzl Michal