Sněmovna podpořila v prvním kole vládní novelu, podle níž by strany své hospodaření měly vést na transparentních účtech a výroční zprávy o něm zveřejňovat na internetu. Obsah předlohy se poslanci pravděpodobně pokusí ještě rozšířit o ustavení nezávislého dohledového orgánu, který by vymáhal plnění nových povinností politických stran. Opoziční ČSSD chce navíc alespoň omezit sponzorování stran.
"Novela je málo ambiciózní a nevyřeší skoro nic," uvedl předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Sociální demokracie bude podle něj prosazovat pro strany zákaz přijímání darů od firem minimálně se zahraničním nebo anonymním vlastníkem a snížit na méně než dva miliony korun ročně limit pro dary od jednotlivců. Strany by tak nebyly v podezření, že sponzorské příspěvky mají ovlivnit rozhodování jejích zástupců, míní Tejc.
O vznik dohledového orgánu, jehož ustavení vláda odmítla, usiluje vicepremiérka a předsedkyně nejmenší vládní strany LIDEM Karolína Peake a sociální demokraté by jí s tím podle Tejce mohli pomoci.
Premiér Petr Nečas (ODS) už po schválení návrhu novely ve vládě poznamenal, že by si přál širší politickou shodu na nových pravidlech, která by měla platit už příští volební rok. Nečas věří, že se podaří prosadit principy transparentnějšího financování a kontroly financování také za určitého zapojení soudní moci. Také ČSSD podle Tejce hodlá prosazovat politickou dohodu o sankcích, měly by být soudně přezkoumatelné a postihující nejen stranu, ale v určitých případech i dárce.
Předpis má podle ministerstva vnitra, které návrh předkládalo, omezit možnou korupci při financování stran a hnutí. Přístup k takzvanému transparentnímu účtu by měl být zdarma na webu. Návrh ministerstva vnitra vedle výročních zpráv počítá také s možností žaloby ve správním soudnictví, pokud budou mít lidé podezření, že strana nebo hnutí porušily pravidla hospodaření, například když přijmou bezúplatně dar. Soud by mohl rozhodnout, že taková strana musí do státního rozpočtu odvést částku odpovídající 1,5násobku částky, která odpovídá hodnotě daru.
Novelu budou nyní projednávat sněmovní výbory kontrolní a ústavně právní.
Transparentní účty stran: poslanci učinili první krok
Domácí
17. 5. 2013 11:04Strany by měly vést své hospodaření na transparentních účtech (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, Lucie Pařízková, ČTK