Chtěl porazit Paroubka a stát se poslancem, místo toho vyprázdnil svoji peněženku. Sociální demokrat Jaroslav Foldyna je jen jedním z politiků, kteří investovali ze svého do kampaně pro neuskutečněné volby. Osobní kampaň, která jim měla přinést preferenční hlasy, kterými by získali mandát i z nevolitelného místa kandidátky, vedli i další. A přestože na první pohled vyhodili z okna desítky tisíc, tvrdí, že nelitují. Volební klání se jen odložilo, říkají.
Šestka na kandidátce severočeské ČSSD Foldyna vystupoval v soukromé kampani jako Anděl naruby. Narážel tak na vajíčkovou smršť na pražském Andělu, která se snesla na jeho vnitrostranického protivníka Jiřího Paroubka. Pokusil se získat hlasy mladých. Pořádal pro ně speciální vyjížďky lodí Poseidon po Labi z Děčína do Hřenska.
ČTĚTE TAKÉ: Plakáty ČSSD nahradí reklama na Soukupa
Na voliče se musíme víc smát
Kampaň Anděl naruby vyšla asi na 50 tisíc. „Byly v tom nadčasové věci - fotky, grafika, což se dá použít i příště. Cesty a ty plavby? Něco platila i ČSSD, nebylo to zase tolik peněz z mého," bagatelizuje výdaje Foldyna.
Dnes říká, že jen zvolní, ale vlastně kampaň ani nebude zastavovat. „Chystáme teď diskusní večer k 28. říjnu, pak je 17. listopad a pak Mikuláš. Někdy mě štve, že když přijedu do domova důchodců, tak se mě ptají, jestli už jsou zase volby, že jsem tam. Lidé chtějí diskutovat a politik taky není vševěd, musí se ptát. Je to základní otázka: Co by se mělo udělat," míní Foldyna.
„Musíme se trochu smát a méně dramatizovat," prozrazuje taktiku do další kampaně.
Benda: Pohádky i pro příští volby
Poslanec Marek Benda (ODS) také bojoval o hlasy, které by ho z 18. místa pražské kandidátky katapultovaly znovu do sněmovny. A utratil asi 30 tisíc korun. „Materiály se dají použít i v červnu a všechny akce měly spíš obecnější smysl. Jako mobilizaci základny voličů. Je ale pravda, že reklamy byly k ničemu, mítinky musíme dělat znovu, ale něco jsme naštěstí nestihli vytisknout," říká dlouholetý poslanec.
„Také jsem nechal udělat nové vydání otcových pohádek z roku 2002. Ty ale také mohu použít v další kampani, peněz za ně rozhodně nelituji," prozrazuje.
Dvě stě? Nebolí
Snad nejvíce si vyprázdnil kapsu poslanec Miloslav Soušek (ČSSD). Politik z Ústeckoorlicka ale tvrdí, že ho tato investice nebolí, protože „bojoval proti bezpráví". Navíc před lety dlouhodobě působil v zahraničí a je finančně zabezpečený.
„Utratil jsem asi dvě stě tisíc. Za osmnáct billboardů, benzín, tiskoviny, cestování. Žádného sponzora jsem za sebou neměl. Jsem obchodník a vyjednal jsem si dobré ceny. Rozhodně to nejsou vyhozené peníze," řekl Soušek, kterého ČSSD zařadila až na sedmé místo pardubické kandidátky. Už v minulých volbách sám sebe sponzoroval, když do kampaně věnoval 120 tisíc korun a do sněmovny se dostal ze čtvrtého místa.
„Zmrazil jsem viditelnou část kampaně a zbytek zůstává zatím v počítači. Nešlo o mě, ale o to, že lidi z této části kraje nezastupoval na volitelném místě žádný kandidát. To jsme chtěli změnit. Nesouhlasili jsme s takovým sestavením kandidátky. Uvidíme, zda se kandidátky ještě změní. Když ne, půjdu do toho znovu," dodává poslanec.
Foto: Jan Schejbal, Tomáš Nosil, Karel Šanda