Tripartita: Protikrizová opatření Fischerovy vlády jsou mrtvá

Domácí
10. 12. 2010 19:13
Nečasova vláda s opatřeními té Fischerové nesouhlasí.
Nečasova vláda s opatřeními té Fischerové nesouhlasí.

Protikrizová opatření, na kterých se počátkem února dohodli s úřednickou vládou Jana Fischera zástupci zaměstnavatelů a odborů, jsou "mrtvá." Na brífinku v průběhu jednání Rady hospodářské a sociální dohody, takzvané tripartity, to řekl první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podnikatelé a odbory na jednání také vládu vyzvali k vytvoření jednotné ekonomické diplomacie.

"Projednávali jsme 38 bodů opatření (strategie pro východiska z krize), které jsme kdysi dohromady dali s úřednickou vládou. Pan premiér Nečas a jeho úřad to jednotně vyhodnotili a po diskusi jsme se dohodli, že to bereme za mrtvý materiál," řekl Hanák. Důvodem je podle něj to, že se tato vláda s materiálem neztotožňuje. Podle Hanáka je to škoda, protože body obsahují věci, které jsou pro budoucnost země dobré.

"Domnívali jsme se, že když se podnikatelé a zaměstnanci dohodnou na řadě věcí, tak že to vláda bude brát vážně," komentoval to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Podle něj ovšem nejsou body tak zcela uzavřeny. Bude totiž po vládě chtít, aby se jednotlivé věci ze strategie dostaly na program jednání i v budoucnu.

Na 38 bodech se tripartita shodla na svém jednání 2. února. patří mezi ně například dostavba Temelína, rekonstrukce uhelné elektrárny Prunéřov, dostavba jezů na Labi či změny ve strukturálních fondech.

Další věc, kterou zaměstnavatelé i odbory odmítli, byla vládou předložená proexportní strategie. "Sociální partneři vyzvali premiéra, ministra zahraničí a ministra průmyslu a obchodu, aby se co nejdříve vytvořilo jednotné místo ekonomické diplomacie a teprve až po této akci, aby se vytvořila strategie podpory exportu," řekl Hanák.

Rozpory ohledně financování dopravy

V průběhu jednání došlo i na ceny elektrické energie. Podle sociálních partnerů není důvod, proč by se příští rok měla její cena zvyšovat. Varovné podle nich je, že by se na nárůstu cen energie v budoucnu mohla stejným způsobem, jako nyní fotovoltaika, podílet i biomasa.

Na dalším programu zůstává financování dopravy po novém roce. "Bohužel je velký rozpor v materiálu ministra financí, kdy na jednu stranu vydal cenový výměr a potvrdil, že veřejná doprava zůstává pod regulovanou cenou a že zůstávají všechny slevy, ale na druhou stranu nedal ani haléř na ministerstvo dopravy," řekl Hanák. Přitom stát by měl podle něj uzavírat s dopravci smlouvy na tyto závazky.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ