Týranou Škrlovou ještě okradl vlastní právník, říká John Bok

Domácí
19. 2. 2012 07:22
Politický aktivista John Bok.
Politický aktivista John Bok.

Je to už týden, co soud propustil Barboru Škrlovou, ženu "mnoha tváří" obviněnou ve spojitosti s ostře sledovanou kuřimskou kauzou. O tom, co dělá po propuštění, ale také o nejasnostech v celém případu jsme v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ hovořili s politickým aktivistou Johnem Bokem. Jeho spolek Šalamoun se o Škrlovou po jejím propuštění stará.

Co se po propuštění se Škrlovou děje? Postaral se váš spolek o její základní zabezpečení?

Sehnali jsme jí vlastní byt v Brně, za který nemusí výměnou za údržbu platit. Zavázali jsme se, že se v tomto směru osamostatní a bude docházet k psycholožce, což se také daří. Hradíme za ni sociální a zdravotní pojištění. Také pro ni hledáme práci na chráněném pracovišti. Chceme, aby byla neustále pod dohledem a v bezpečí, protože by některá individua mohla zneužít její zranitelnosti. Rádi bychom pro ni prosadili částečný invalidní důchod. Probační služba naštěstí netlačí na pilu, protože na rozdíl od většinové společnosti chápe její situaci. Bereme ji za kulturou a do přírody, kterou má tak ráda. 

Jaké následky si z předchozího týrání a následného věznění odnesla?

Je ještě zranitelnější a opatrnější ve vztahu k vnějšímu světu, na veřejnosti se cítí nejistě. Brání se jakémukoli projevu agrese. Po tom, čím si prošla, se není čemu divit. Navíc během věznění utrpěla zdravotní újmu. Ve věznici pak musela být pod ochranou, protože ji ostatní kriminálnice týraly (pořezaly ji na zádech apod.). Situace se pak uklidnila, protože se Barbory ujala jiná vězeňkyně a stala se její náhradní matkou. Své také vykonala špatná výživa, nedostatek pohybu, nevhodné léky a psychologický útlak. Do péče psychoterapeuta se navíc Barbora dostala až na konci minulého roku, ve vězení jí nebyla v tomto směru věnována pozornost. Její stav se už zlepšil, ale nadále chceme, aby vídala psycholožku. Znovu hraje na klavír a komponuje. 

Považujete ji za oběť soudní mašinerie. Kde vidíte největší mezery v jejím obvinění?

Barbora Škrlová.Mnoho skutečností bylo zatajeno, protože se nehodily do konstrukce žalobců. Chlapci sami vypovídali v Barbořin prospěch a nemohli přitom být ovlivněni. Trýznitelé s Barborou prováděli to samé co s týranými chlapci, a ještě mnohem dříve. Sice chlapce z donucení topila, ale opomnělo se, že on ji musel taky. Například je hodili do vykopaného hrobu a zasypali hlínou. Stejně tak nemístná jsou obvinění z útěku Barbory do zahraničí, ve skutečnosti byla unesena. Její výpovědi ostatním přijdou příliš neuvěřitelné, tak je raději považují za smyšlené. Přitom byla obětí neustálého vymývání mozku a ty "bestie" psycholožky, které ji u soudu nazvaly herečkou, s ní mluvily pouze dvě hodiny. Ale námi pověřený psycholog Karel Netík, jenž se jí dlouhodobě věnoval, to popřel. Ona si opravdu myslela, že je tím, za koho se vydávala. Zavírali ji svázanou do tmavé místnosti se sluchátky na uších a vymývali jí mozek. Stejně tak zkonstruované je to i s ostatními obviněnými. Například pan Turek (muž obviněný za poskytování klecí, do nichž byly oběti zavírány - pozn. red.) měl klece skutečně za účelem ochrany problémových psů před utracením a děti ho měly rády. Kateřina Mauerová, sestra Kláry Mauerové, matky dětí, která dostala dokonce větší trest než její zrůdná sestra, také mluvila ve prospěch Barbory. Hlavním viníkem je tady herecky nadaná Klára Mauerová, matka chlapců. Snížila svůj poklesek tím, že vinu převedla na ostatní. Kdyby soudy naslouchaly, Barbora by vůbec nebyla odsouzena. 

Proč jste se kauze začal věnovat?

Zavolala mi přítelkyně pana Turka s tím, že v tomto případě dochází ke křivdě. Tak jsem jel do Brna k soudu a začal jsem se případem zabývat. 

Jak hodláte do budoucna získat pro Škrlovou finance?

Spolek Šalamoun žije ze sponzorských darů, které nejsou nevyčerpatelné. Hlavně doufáme, že bude napravena odporná křivda ze strany Barbořina právníka. Ten ji totiž okradl o velkou částku, kterou od něj chceme pro Barboru vymoci. Tehdy souhlasila s prodáním svého bytu po otci v hodnotě 1 600 000 korun. Vše měl na starosti její právník, ale k Barboře se dostala jen polovina získané částky. Druhá polovina se někde ztratila a náklady spojené se soudním řízením nemohly být takto vysoké. Navíc ještě Barbora musí, stejně jako ostatní obvinění, uhradit 200 tisíc korun týraným chlapcům. 

O co šlo v kuřimské kauze?

 

V květnu roku 2007 soused Mauerových z Kuřimi náhodně objevil, že jeho sousedka Klára Mauerová drží v zamčené místnosti pod schody v nelidských podmínkách svého osmiletého syna Ondřeje. Týraný Ondřej, jeho starší bratr Jakub a další žena, vydávající se za třináctiletou Aničku, skončili v brněnském zařízení Klokánek. Anička však následně zmizela a ukázalo se, že ve skutečnosti jde o dospělou ženu jménem Barbora Škrlová. Nalezli ji skrývající se pod chlapeckou identitou v Norsku. V lednu roku 2008 ji policie zatkla a v červnu začalo soudní přelíčení. Ukázalo se, že do případu je zapleteno několik osob podílejících se na týrání dětí, mj. také sestra Kláry Mauerové. Šest lidí bylo obviněných z týrání, zbavení osobní svobody, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a spolupachatelství. Souhrnně jim byl udělen trest odnětí svobody v trvání 43 let. Barbora Škrlová byla, ač sama obětí týrání, odsouzena k pěti letům vězení. Minulý týden však byla propuštěna.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ