Na Hradčanském náměstí v Praze dnes asi dvě desítky lidí protestovaly proti utlačování členů v Číně zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung. Akce se uskutečnila v souvislosti se zahájením česko-čínského investičního fóra. Před Pražský hrad zároveň přišly desítky Číňanů uvítat čínskou diplomatickou delegaci. Odpoledne se mezi oběma skupinami odehrála menší roztržka.
Obě skupinky se ráno občas dostaly do slovních přestřelek, kvůli případným konfliktům na ně dohlížely desítky policistů včetně antikonfliktního týmu. Příznivci Fa-lun-kung oslovovali lidi na náměstí s peticí na podporu pronásledovaných členů. Přinesli s sebou transparenty na podporu svobodného Tibetu a tibetské vlajky. Lidé, kteří přišli uvítat čínské delegáty, s sebou měli čínské vlajky i české vlaječky.
Odpoledne kolem 14.30, kdy na Prašném mostě poblíž Pražského hradu projížděla čínská delegace, několik lidí z davu Číňanů, kteří politiky vlajkami vítali, příznivce Fa-lun-kung napadlo. Pokusili se jim strhnout transparent s čínským a českým nápisem "Fa-lun-kung je dobrý". Proti útočníkům zasáhla policie, jednoho musela povalit na zem a zalehnout. Na pomoc mu poté běželo několik dalších lidí z davu. Policii se podařilo situaci po chvíli uklidnit, na pomoc si povolala desítky dalších policistů z okolí Hradu.
"Zasahovali jsme u potyčky tří lidí," řekl mluvčí policie Jan Daněk. Policisté je odvezli na služebnu, kde mají podat vysvětlení. Incident se obešel podle mluvčího bez zranění, policisté ho řeší jako přestupek a zjišťují okolnosti.
"Nechceme blokovat obchody s Čínou. Chceme ale upozornit na to, že pokud budeme investovat v Číně, tak z toho může mít zisk čínská komunistická strana," poznamenala s tím, že peníze pak může použít na pronásledování Fa-lun-kung.
Cvičení Fa-lun-kung je způsob zušlechťování mysli, těla a ducha. Stoupenci hnutí se snaží vést harmonický, nesobecký a ohleduplný život. V Číně jsou pronásledováni. Dvoudenního Čínského investičního fóra se účastní přes pět set čínských a sedm set českých hostů z řad politiků a byznysmenů. Debatují o spolupráci v obchodu a investicích, dopravě a letectví, cestovním ruchu a finančnictví.Fórum má své kritiky, kterým se nelíbí, že se nijak nezabývá dodržováním lidských práv. Za ně je Čína často kritizována. "Nezpochybňuji obchod s Čínou, ale musí mít nějaká pravidla," řekl politik Martin Bursík (LES), který také přišel na náměstí protestovat. Česko by podle něj mělo i nadále klást důraz na ochranu lidských práv. I proto by podle něj měly být na fóru projednána kromě lidských práv i sociální a ekologická témata.