Výběr kontroverzních událostí kolem udělování státních vyznamenání 28. října prezidentem Milošem Zemanem.
2013
- Na Pražský hrad nepřišla většina rektorů veřejných vysokých škol na protest proti tomu, že prezident odmítl pozvat dva jejich kolegy, rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. Zeman je nepozval proto, že s ním v minulosti měli spory.
- Hudebník Vladimír Mišík odmítl přijmout od Zemana státní vyznamenání, protože nesouhlasí s některými jeho rozhodnutími.
- Konfederace politických vězňů poprvé nenavrhla své kandidáty na ocenění, a to kvůli Zemanově postoji ke komunismu.
- Kritiku některých osobností vyvolala skutečnost, že Zeman ocenil bývalého člena KSČ a šéfa slušovického zemědělského družstva a svého podporovatele Františka Čubu. Kvůli tomu chtěl například Philipp Janýr vrátit Řád TGM, který dostal jeho otec Přemysl Janýr. Nakonec se Janýr spokojí s tím, že Čuba nedostal stejné ocenění jako jeho otec.
2014
- Režisér Jan Němec vrátil medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal v roce 2002 od tehdejšího prezidenta Václava Havla. Protestoval tak proti některým oceněným, jež vybral Zeman, mimo jiné proti udělení medaile Za zásluhy I. stupně Zemanovi blízkým režisérům Filipu Renčovi a Robertu Sedláčkovi.
- Zeman znovu na slavnostní akci nepozval, jako o rok dříve, dva rektory, někteří z dalších představitelů vysokých škol proto na protest na Hrad nepřišli.
- U příležitosti ocenění ruské disidentky Natalji Gorbaněvské byl Zeman kritizován, že ocenil pouze jednu ze skupiny "osmi statečných", kteří roku 1968 protestovali v Moskvě proti okupaci Československa. Syn zesnulé Gorbaněvské, který medaili přebíral, Zemanovi vzkázal, že musí Moskvu vyzvat, aby propustila politické vězně.
2015
- Pravicová opozice kritizovala udělení státního vyznamenání Miroslavu Tomanovi, bývalému ministru zemědělství v předlistopadové komunistické vládě Lubomíra Štrougala. Předseda ODS Petr Fiala to označil za "malou říjnovou socialistickou demontáž" listopadu 1989. Ke kritice se přidal i Zemanův předchůdce Václav Klaus, podle kterého tím byla prolomena polistopadové tradice.
- Protesty vyvolalo i ocenění herečky Jitky Frantové Pelikánové, a to kvůli její údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Ona sama odmítla, že spolupráci s komunistickou tajnou policií podepsala.
- Zeman opět nepozval dva z rektorů, řada dalších proto odmítla účast. Účast odmítl v této souvislosti i europoslanec Pavel Svoboda.
2016
- Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že na něj Zeman činil nátlak, aby se nesešel s dalajlamou, jinak že nedostane státní vyznamenání jeho strýc Jiří Brady. Herman se s dalajlamou sešel, Brady na seznamu vyznamenaných není, byť byl podle svých slov z Hradu o svém vyznamenání již dříve informován.
- Někteří politici, především z řad ODS, TOP 09 a STAN, oznámili, že kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho nepřijdou 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN) organizuje alternativní akci na Staroměstské náměstí.
- Zeman znovu nepozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka (rektor Jihočeské univerzity Grubhoffer již ve funkci skončil). Většina rektorů veřejných vysokých škol se akce nezúčastní, někteří kvůli jiným povinnostem, někteří proto, že prezident nepozval všechny.
- Bývalý premiér, předseda Senátu a někdejší disident Petr Pithart odmítl nominaci na nejvyšší státní vyznamenání. Na seznam kandidátů ho navrhl senátní podvýbor pro státní vyznamenání. Možnosti získat vyznamenání se počátkem června vzdal také astrofyzik Jiří Grygar.