Rebel z ODS
Úlehla po výslechu: Trafika by byla trest, nikdo mi nic nedal
23.07.2013 14:05 Rozhovor Aktualizováno 23.07. 14:25
Bývalý rebel z ODS Tomáš Úlehla byl kvůli kauze "trafik" svých bývalých kolegů Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy na výslechu u policie. Ptala se ho na jednání, která předcházela hlasování o daňovém balíčku, a jeho vztah k bývalé ředitelce kabinetu premiéra Janě Nagyové. "Čeho jsem se účastnil, to nebylo přestupkem, natož trestným činem," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Úlehla.
Pane poslanče, na co se vás policie ptala?
Koho znám a neznám a s kým jsem jednal a nejednal. Zda mi někdo něco nabízel, nebo nenabízel. Já jim řekl, že mi nikdo nic nenabízel. Že mám tak náročný program z hlediska podnikání, hudby a dvouleté dcery Karolínky, protože s ženou neuznáváme hlídání, že kdyby mi nabízeli funkce, tak by to pro mě byl trest.
Jak dlouho výslech trval?
Seděl jsem tam téměř dvě hodiny. Policistkám trvalo, než to sepsaly. Ale bylo to velmi korektní. Dotaz od obhájce jsem dostal jeden - o Ivanu Fuksovi, zda se mnou hovořil předtím, než složil mandát. Já řekl, že jsme se o tom bavili průběžně.
Takže policie vás pravděpodobně nebude chtít stíhat, díky verdiktu Nejvyššího soudu by asi ani nemohla.
Ne, to vůbec. To by nemohlo nastat. Proč by mě měli obviňovat? Nemají důvod. Čeho jsem se účastnil, to nebylo ani náznakem přestupkem, natož trestním činem. Tyhle věci se běžně dějí, nevidím důvod, proč by si lidé nemohli vyhovět z hlediska svých politických představ. Ukázat, že se s těmi lidmi počítá a že mají v té straně solidní pozici.
Sdělil jste policii nějaké detaily, které předcházely hlasování o daňovém balíčku a složení mandátu Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy?
Já u žádného jednání nebyl. My jsme sdělili své požadavky. Ty pro mě byly splněny, proto jsem nesložil mandát. Tušil jsem, co by mohlo následovat. Mě spíš mrzí, že v době, kdy se daly získávat evropské dotace, jsem mohl jít do dozorčí rady Českých drah jako expert na problematiku životního prostředí a energetiku, ale nemohl jsem to udělat, jelikož by všichni psali, že je to trafika. Takže si tam teď najmou trojnásobně dražšího odborníka. Já bych to dělal zadarmo. Ale média by psala, že jsem se díky tomu stal milionářem. Celá ta záležitost je trapas. Stíhání kvůli místům ve společnostech?
Na Janu Nagyovou se vás policisté ptali?
Ptali, samozřejmě. Ale já s ní nikdy nejednal, takže tam jsem odpověděl během tří vteřin. Já se s ní během volebního období potkal dvakrát - jednou, když jsme inaugurovali prezidenta, a jednou, když šla po chodbě s premiérem a nesla mu složku.
Byl jste v kontaktu se svými bývalými kolegy Fuksou, Tluchořem a Šnajdrem?
Ne. Já o nich nic nevím. Já jim nabídl, že když se budou chtít sejít, ať se ozvou. Kdyby něco potřebovali, tak zavolají. Ale oni nepotřebují nic, vždyť mají své rodiny. Já myslím, že po tom, co si prožili, jsou rádi, že mají klid.
Rebelové a trafikanti
|
Na podzim loňského roku spojila vláda Petra Nečase důvěru s hlasováním o takzvaném daňovém balíčku zvyšujícím DPH. Proti zákonu vystoupilo šest "rebelů" z ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Tomáš Úlehla. Pokud by všech šest poslanců hlasovalo proti návrhu, vláda Petra Nečase by skončila. Pravicoví poslanci však nechtěli nechat pravicovou vládu padnout. Situaci proto tři "rebelové" Tluchoř, Šnajdr a Fuksa vyřešili složením poslaneckých mandátů a uvolněním místa pro tři "loajálnější" nástupce. Fiala odešel z ODS a zdržel se hlasování. Úlehla a Florián se podvolili stanovisku strany. Po nějaké době se ukázalo, že Šnajdr a Fuksa získali lukrativní posty ve státních podnicích. Zatímco Šnajdr se ocitl v dozorčí radě Čepra, Fuksa se dostal do čela Českého aeroholdingu, ve kterém měl mít na starosti privatizaci ČSA. Policie měla obavy, že posty získali bývalí "rebelové" jako úplatek za to, že umožnili setrvání Nečasovy vlády. Tluchořovi údajně jako protislužba stačilo, že byl jeho známý Roman Boček zvolen do představenstva Českých drah. Protože však k dohodám mezi rebely a vládou docházelo na půdě Poslanecké sněmovny, jednání zákonodárců kryla podle Nejvyššího soudu indemnita. Nelze je proto stíhat. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.