Rozhovor TÝDNE
Uprchlickou vlnu řídí Američané, tvrdí adept na šéfa komunistů
14.03.2016 20:01 Rozhovor
Gorbačov zasadil Sovětskému svazu "děsivé rány". Rozpad RVHP byla chyba. V listopadu 1989 se "ke korytům prodrali alkoholici z pravdy a lásky". A KSČM by měla být radikálnější. To říká Josef Skála, jediný vyzyvatel Vojtěcha Filipa v květnovém boji o post předsedy KSČM. Seznamte se.
Nedávno zesnulý Miloslav Ransdorf o vás ve svém posledním velkém rozhovoru mluvil lichotivě. On byl celé roky v rámci KSČM pokládán za představitele modernizačního křídla, vy za ultrakonzervativce. Jak jste k sobě našli cestu?
Na internetu se o mně píší nesmysly. Kdo zná moje veřejná vystupování, nikdy by mě za konzervativce neoznačil. Ostatně právě mé velmi blízké přátelství s Mílou Ransdorfem je určitý barometr, protože on by se nikdy nekamarádil s nějakým zkamenělým mozkem, který ustrnul desítky let zpátky.
Jak jste se dali dohromady? Nespojilo vás nepřátelství ke stávajícímu šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi? Vás nechal v roce 2010 odvolat z postu místopředsedy strany, Ransdorfovi zase komplikoval kandidaturu do europarlamentu.
Spojovaly nás dvě věci. Oba jsme měli ambici něco změnit ve vyprahlé poušti české politiky, která je v podstatě jen střetem o posty a peníze. Oba jsme knihomolové, snažíme se věcem přijít na kloub a vyhrávat střety pomocí argumentů. Tedy on byl, bohužel. Hodiny jsme spolu diskutovali třeba o knížkách.
Kdyby vám někdo neznámý zavolal, jel byste pro něho také vymáhat miliardy do švýcarské banky jako Ransdorf?
Rozlišme dvě věci. Konfiguraci na místě, která zarazila i Švýcary, protože evidentně nečekali europoslance. A v pozadí skutečně obrovskou kauzu, jež má svou dlouhou historii, kterou nechci detailně rozebírat, abych se nemusel s někým soudit. Tím, že se tam zjevil Míla, se stala věc, kterou podle mého novináři odehráli až na hraně úplného idiotismu. Někdo přišel do banky s nějakými papíry, připusťme i to, že to byly špatné papíry. Místo aby mu řekli, že jsou to špatné dokumenty, ať jde pryč, tak zavolali ochranku, policii a zavřeli ho na dvě noci a jeden den do ajnclíku. Nepřipadá vám to zvláštní?
Na Ransdorfově pohřbu jeho žena ve velmi emotivním projevu mimo jiné obvinila vedení KSČM, že trochu může za jeho smrt. Protože on by se prý pro stranu rozdal a její vedení se ho snažilo zbavit. Zabilo vedení KSČM Miloslava Ransdorfa?
Jeho manželka i dcera byly v určité emoci, které rozumím. Nikdy bych to neformuloval tak, že strana Mílu zabila. Ale od některých lidí ve vedení KSČM si užil věci, které si podle mého názoru nezasloužil. To je pravda. Když se zamyslíte právě nad švýcarskou kauzou, tak leckdo by očekával od vedení své strany logičtější a energičtější postup na obranu svého europoslance. Člověka, který za stranu nosil kůži na trh pětadvacet let.
Bavme se ještě o vás. V souvislosti s uprchlickou krizí jste třeba prohlásil, že Američané mají zájem na Evropě v nesnázích. To zní jako z éry studené války, ne? Co by z toho Spojené státy americké měly?
Spojené státy potřebují, aby jim nevyrostl konkurent. Americký odborník na národní bezpečnost George Friedman loni řekl, že už sto let je americkým zájmem nedopustit eurasijské sjednocení, aby USA nevznikl rival, s nímž si nebudou vědět rady. Klíčové je pro ně nedopustit těsnější klíčové spojenectví Moskvy a Berlína. Za žádnou cenu.
Jak s tím souvisejí uprchlíci?
Jak si vysvětlíte, že někdo totálně zdevastuje celý pás zemí v severní Africe a na Blízkém východě a potom se dožaduje, abychom my, Evropa, byli tím velkým Klokánkem, který to zařídí a o ty lidi se postará? Chcete říct, že to je náhoda? Já si opravdu nemyslím, že Spojeným státům vládnou takoví hlupáci. Myslím, že v tom je intrika. Spontánní je na uprchlické vlně zoufalství těch lidí. Ale to, jak to probíhá, to už spontánní není. Za tím někdo je, někdo to organizuje. A je dokonce řada materiálů, které přinášejí indicie, že u toho byly i konkrétní tajné služby včetně těch amerických.
* Jak vnímá Josef Skála ruského prezidenta Putina?
* V čem by podle něj měla být politika KSČM radikálnější?
* Jak vnímal události v listopadu 1989?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.