Urban ministrem průmyslu? Sobotka se prý ještě nerozhodl

Domácí
11. 3. 2017 18:18
Poslanec ČSSD Milan Urban.
Poslanec ČSSD Milan Urban.

Novým ministrem průmyslu by se měl podle informací Mladé fronty Dnes stát poslanec ČSSD Milan Urban, který už resort před lety řídil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ministerstvo po odvolání Jana Mládka (ČSSD) dočasně vede, ale o novém členovi svého kabinetu podle sobotního vyjádření zatím nerozhodl. S možnými kandidáty se teprve chystá mluvit, sdělil v sobotu mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Předseda vlády Bohuslav Sobotka ještě ve věci nového ministra průmyslu a obchodu žádné rozhodnutí neučinil. V pátek a v sobotu se intenzivně věnoval sjezdu ČSSD, v příštích dnech se chystá mluvit s potenciálními kandidáty a následně předloží příslušný návrh prezidentu republiky," uvedl mluvčí.

Na konci února Sobotka navrhl odvolat Mládka a ministerstvo zatím vede sám. Už dříve řekl, že nového člena kabinetu vybere po sjezdu ČSSD, který v sobotu skončil v Brně.

Mladá Fronta Dnes se odvolává na tři nejmenované zdroje. Urban úvahy o svém vládním angažmá komentoval pouze slovy, že si novináři budou muset počkat do pondělí. Nicméně vyloučil spekulace, že premiér nemá na výběr vhodného ministra čas a průmysl bude řídit až do konce volebního období.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh ministerského předsedy, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Bývalý ministr byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. Řízením ministerstva se dočasně nechal pověřit Sobotka.

Jako o nástupcích Mládka se spekulovalo právě o Urbanovi nebo o náměstkovi ministra průmyslu Jiřím Havlíčkovi. Za jednoho z hlavních kandidátů byl označován i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), který ale odchází do soukromého sektoru.

Novým náměstkem ministra průmyslu bude podle iDNES.cz Marek Ondroušek, který dříve působil u ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jana Chvojky (ČSSD). Do nového zaměstnání má Ondroušek nastoupit ve středu a zaměřit se má mimo jiné na telekomunikační zákon, který chce Sobotka ve sněmovně co nejrychleji prosadit.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006, a to postupně ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pindejová Anna

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ