Sněmovna odmítla už v prvním kole návrh hnutí STAN, podle něhož by vysocí státní úředníci včetně ministerských náměstků směli do budoucna zůstat řadovými krajskými zastupiteli. Zamítnutí ve středu prosadilo ANO s pomocí SPD, KSČM, Pirátů a také ČSSD. K normě se odmítavě postavila odmítla i bývalá menšinová vláda ANO, předchozí koaliční kabinet za účasti ANO a ČSSD přitom obdobnou úpravu podpořil.
Obě novely o krajských volbách byly reakcí na spory o krajský mandát předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Drábová předloni byla zvolena do středočeského zastupitelstva, které ji navzdory tlaku ministerstva vnitra odmítlo křesla zbavit. Mandátu se vzdala až v polovině loňského roku po dohodě předsedy STAN Petra Gazdíka s tehdejším ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), že zákon o krajských volbách bude jeho novelou uveden do souladu se služebním zákonem, který úředníkům dává možnost být krajskými zastupiteli.
Poslanec ANO Jiří Strýček argumentoval tím, že se přiklání k právnímu výkladu, podle něhož jsou oba zákony v souladu. Novelu označil za nesystémovou. Podle Gazdíka je nesystémová současná situace, kdy "ministr může být krajským zastupitelem, ale jeho úředníci ne". Jako příklad uvedl ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO), která se krajského mandátu jako náměstkyně ministra musela vzdát, ale jako ministryně by krajskou zastupitelkou mohla být nadále.
Místopředseda STAN Vít Rakušan poznamenal, že navíc úředníci smí být obecními zastupiteli, nikoli krajskými. Podle Leo Luzara (KSČM) by bylo vhodnější přitvrdit zákon o obecních volbách.
Kromě Drábové a Dostálové se krajského mandátu museli vzdát někdejší náměstek ministra školství Robert Plaga (ANO) a náměstkyně ministra financí Lenka Dupáková (ČSSD). Bývalá náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová (ANO) se naopak stala novou hejtmankou Karlovarského kraje. Letos oznámila, že v čele kraje nejpozději v září skončí a chce být jen poslankyní.