USA se v roce 2006 zajímaly o jednání Kalouska s ČSSD

Domácí
26. 8. 2011 16:10
Miroslav Kalousek s Jiřím Paroubkem.
Miroslav Kalousek s Jiřím Paroubkem.

Ať už byl Kalousek vlákán do léčky nebo jednoduše neměl na vybranou, požádal o názor jenom hrstku spolustraníků a dal souhlas ke spojenectví, i když jeho strana vždy odmítala spolupráci s komunisty, konstatuje depeše amerického velvyslanectví v Praze ze srpna 2006 zveřejněná v noci na pátek serverem WikiLeaks. Diplomaté komentovali rezignace členů vedení křesťanských demokratů poté, co vyšlo najevo, že šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek vyjednává se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem o menšinové vládě podporované komunisty.

V depeši se poznamenává, že Kalousek po roce 2003, kdy převzal vedení strany, začal centristickou KDU-ČSL směrovat doprava. K vyjednávání s Paroubkem ho podle amerických diplomatů možná vedl klesající zájem voličů o jeho stranu, vyhlídka na čtyři roky strávené v opozici a hrozba vzniku velké koalice ČSSD s ODS.

Proti Kalouskově iniciativě byla většina členů strany; Kalousek tehdy tvrdil, že chtěl zabránit vzniku koalice ODS-ČSSD, jež by prosazovala změnu volebního systému poškozující menší strany. Po Kalouskovi rezignovali i další členové vedení KDU-ČSL včetně dosluhujícího ministra zahraničí Cyrila Svobody.

V depeši se uvádí, že ti, kdo v Česku inklinují ke spikleneckým teoriím, a není jich málo, vysvětlují Kalouskovo chování tak, že ho Paroubek, který ho nikdy neměl moc v lásce, vydíral. Mohl prý využít nepotvrzené informace o korupčních skandálech, které se vztahovaly na dobu Kalouskova působení na ministerstvu obrany. Přinutil ho tak prý ke kroku, na nějž Kalouskova strana nemohla přistoupit.

Depeše obsahuje žert kolující prý v té době v českém parlamentu. Podle něj si Kalousek přišel při plánování nákupu švédských gripenů na tolik peněz, že si teď může dovolit být nejpoctivější muž ve vládě.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ