Úspory na penzi připadnou pojišťovně, ne dědicům

Domácí
16. 2. 2011 07:47
Povinné úspory důchodců nebudou předmětem dědictví (ilustrační foto).
Povinné úspory důchodců nebudou předmětem dědictví (ilustrační foto).

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí, aby si lidé povinně spořili na důchod v privátních penzijních fondech, počítá s tím, že takto naspořené peníze nebude možné si při odchodu do penze jednorázově vybrat. A ani se po vyměření důchodu nebudou moci stát předmětem dědictví.

S odvoláním na poradce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) pro důchodovou reformu Ivo Foltýna přišel s touto informací deník Právo.

Návrh ministerstva počítá s tím, že po skončení spořicí fáze v privátních penzijních fondech by s odchodem člověka do penze měly být jeho úspory převedeny do životních pojišťoven. Ty by mu pak vyměřily důchod, který by každý měsíc pobíral až do své smrti.

"V případě úmrtí tak výplata končí a není už nic, co by bylo předmětem dědictví," potvrdil deníku Petr Sulek z tiskového oddělení úřadu.

Základním cílem důchodových systémů, zejména pak těch povinných, je podle něj poskytnutí přiměřeného zabezpečení ve stáří a toho se dosáhne nejlépe výplatou doživotního důchodu. "V případě, že by bylo umožněno prostředky vybrat jednorázově, přestal by systém plnit svoji základní funkci," dodal Sulek.

Neatraktivní doživotní penze

V současné době fondy v dobrovolném pilíři tuto funkci dlouhodobého příjmu neplní, protože drtivá většina lidí si naspořené prostředky vybírá ihned. To podle expertů jen potvrzuje, že doživotní penze není pro klienty atraktivní, protože obsahuje riziko předčasné smrti a tím i propadnutí úspor.

Řada odborníků proto namítá, že stát by měl lidem, které možná přinutí spořit si povinně v soukromých fondech, nabídnout alespoň více variant, jak naložit se svými úsporami.

Povinné odvody do penzijních fondů by se podle návrhu MPSV měly týkat daňových poplatníků, kterým je nyní méně než 40 let. Nad touto věkovou hranicí by si lidé spořili dobrovolně.

O podobě penzijní reformy by se mohlo rozhodnout již tento týden po jednání ekonomických ministrů. V průběhu dosavadních jednání se mimo jiné strany již shodly na způsobu, kterým se bude navyšovat do budoucna věk odchodu do důchodu, a na způsobu valorizace důchodů.

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ