Tabu prolomeno
Už ne Okres, ale Kraj na severu. Česko má rudého hejtmana
20.11.2012 11:27 Aktualizováno 20.11. 12:52
Hejtmanem Ústeckého kraje se stal Oldřich Bubeníček z KSČM. Jde o prvního komunistického hejtmana od zavedení krajských správ v zemi. Komunisté uzavřeli koaliční smlouvu s ČSSD, volbu podpořilo 39 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 12 zastupitelů, jeden se zdržel. Hejtman Ústeckého kraje Bubeníček (KSČM) bude mít dva náměstky, Stanislava Rybáka (KSČM) a Janu Vaňhovou (ČSSD). V 11členné radě má mít podle předchozí dohody KSČM šest křesel a ČSSD pět.
Anketa:
Většinu krajských vlád ovládly koalice ČSSD a KSČM. Litujete, že jste nebyli volit?
-
Ano, vadí mi komunisti. 29 %
-
Ne, respektuji názor většiny. 35 %
-
Byl jsem volit. 36 %
Bubeníček začínal jako dělník, pracoval ve sklárně. V 70. letech v době normalizace začal dělat kariéru jako placený funkcionář komunistické strany (do KSČ vstoupil v roce 1974 jako jednadvacetiletý v době základní vojenské služby); byl pracovníkem okresního výboru KSČ v Teplicích. Po roce 1989, kdy většina funkcionářů totalitní KSČ o své funkce přišla, se stal předsedou okresního výboru KSČM a v placené funkci v komunistické straně tak zůstal až do roku 1995. Poté pracoval jako redaktor v komunistickém deníku Haló noviny, kde působil do roku 2008, kdy se stal uvolněným předsedou výboru krajského zastupitelstva.
Volba hejtmana provázela kontroverze. Šéf zastupitelů ODS Ladislav Raška chtěl navrhnout tajnou volbu hejtmana, nedostal ale slovo. Podle předsedajícího jeho přihlášku o slovo systém nezaznamenal. Po přestávce se zastupitelé za ODS rozhodli, že volbu Bubeníčka zpochybňovat nebudou, ale navrhnou tajnou volbu při dalších hlasováních.
"Tajnou volbu jsme navrhovali, aby se ti z jiných politických stran, kteří nejsou přesvědčeni, že by v čele kraje měl stát komunista, mohli svobodně vyjádřit," řekl končící krajský radní za ODS Radek Vonka.
Další opoziční zastupitel, Jaroslav Haidler z PRO!kraj, ale tajnou volbu nepovažuje za svobodnější než veřejnou. "Myslím si, že svobodně se dá volit i veřejně," řekl v diskusi.
ODS přesto navrhla tajnou volbu náměstků, návrh ale zastupitelé nepřijali, proti jich bylo 32.
Prvním náměstkem hejtmana se stal Stanislav Rybák (KSČM), podpořilo ho 38 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 13, jeden se zdržel. Náměstkyní hejtmana zvolilo bývalou hejtmanku Vaňhovou 30 zastupitelů, hlasovalo jich 54. Proti bylo šest, zdrželo se 18 zastupitelů.
Při zahájení ustavujícího zasedání zazněla státní hymna a několik lidových písní v podání dětského pěveckého sboru v jasně červených tričkách.
V zastupitelstvu Ústeckého kraje získala KSČM 20 křesel, ČSSD 13 a dohromady mají většinu 33 hlasů. V opozici zůstali i v tomto volebním období Severočeši.cz s devíti mandáty. ODS, která dosud zasedala v krajské radě, získala sedm mandátů. Novým uskupením v krajském zastupitelstvu je PRO!kraj se šesti zvolenými zastupiteli..V "Rathově" kraji povládne Řihák
Jméno svého nového hejtmana znají od úterka také obyvatelé středních Čech. Stal se jím senátor a příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). Na ustavujícím jednání o tom rozhodli krajští zastupitelé. ČSSD bude ve středních Čechách v příštích čtyřech letech vládnout s komunisty.
Řihák potvrdil, že se funkce starosty vzdá. Senátorské křeslo si ponechá, aby ČSSD v horní komoře neoslabila svou pozici.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.