V ČSSD sílí kritika nového volebního řádu pro krajské volby

Domácí
14. 8. 2015 15:37
Březnový sjezd ČSSD.
Březnový sjezd ČSSD.

V sociální demokracii sílí kritika připravovaného volebního řádu pro krajské volby. Dokument, který měl dát řadovým členům široké pravomoci při rozhodování o kandidátkách, totiž podle mnohých z nich představuje pouze formální změnu, která nechává zásadní rozhodnutí na špičkách strany a nerozšiřuje vnitrostranickou demokracii. Ústřední výkonný výbor ČSSD má volební řád schvalovat v září.

Sociální demokraté si na svém březnovém sjezdu odsouhlasili nové stanovy, podle nichž se na výběru kandidátů ČSSD do voleb mají podílet všichni straníci. Jejich předseda a premiér Bohuslav Sobotka tehdy hovořil o tom, že členové získají mnohem větší vliv na kandidátky a že poslední slovo při jejich sestavování musí mít členská základna.

S tím ale aktuální návrh volebního řádu pro krajské volby nepočítá ve všech případech. Řadoví členové budou mít například jen minimální možnost ovlivnit výběr lídrů kandidátek. Lídra navrženého stranickými špičkami budou moci maximálně potvrdit. Když tak ale neučiní, rozhodnou o něm stejně jako dosud vrcholné krajské a stranické orgány. To se mnoha řadovým sociálním demokratům nelíbí.

"To není dobře, že budou rozhodovat o nás," řekl v pátek například člen ČSSD v Liberci Jan Skalník. Systém, kdy si lídra zvolí sami členové v dané oblasti, považuje za lepší.

Zásadním kritikem návrhu volebního řádu je místostarosta Brna-severu Rostislav Hakl. "Jednou se v referendu něco rozhodlo, odsouhlasil to sjezd, tak by to nikdo neměl měnit. Vidím v tom účelovost a nelíbí se mi to," uvedl.

Stejného názoru je i bývalý starosta a nynější zastupitel Hodonína Jiří Mráka. "Změna není správná a ani demokratická. Každý člen by se k tomu měl vyjádřit a nikdo by neměl být privilegovaný. To mi připadá nefér," míní. Ani starosta Pelhřimova František Kučera, jenž je řadovým členem ČSSD, nepokládá návrh volebního řádu za správný. "Členská základna by si měla sama zvolit své špičky, vedení by do sestavování kandidátek nemělo zasahovat," je přesvědčen.

Najdou se ale i sociální demokraté, kterým návrh nevadí. "Návrh volebního řádu jsem viděl a mám z toho pocit, že prvky vnitrostranické demokracie jsou posílené. Osobně s tím problém nemám. Nikdo není krácen na svých právech," uvedl starosta městské části Brno-Černovice Pavel Blažík.

Návrh vítají také krajské špičky ČSSD například v Moravskoslezském nebo Olomouckém kraji. "Je to naprosto přirozená věc, lídr daného kraje je tak zásadní ve volbách, že chápu, že vedení ČSSD si chce udržet rozhodovací pozici o tom, kdo vlastně lídrem v tom kraji bude," řekl olomoucký krajský šéf strany Jiří Zemánek.

Vedle minimální možnosti ovlivnit výběr lídra kandidátky bude pro řadové členy poměrně složité promluvit i do pořadí kandidátů na dalších místech listiny. K tomu, aby se pořadí změnilo, bude totiž potřeba 30 procent preferenčních hlasů pro konkrétního kandidáta. Při sněmovních volbách je přitom hranice pro "přeskočení" stanovena na pěti procentech.

Hlasování, které se může uskutečnit korespondenčně, ve volebních místnostech nebo na volebním shromáždění, navíc bude platné jen v případě, že se ho zúčastní alespoň 30 procent členů dané krajské organizace.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ