Český premiér Petr Nečas při setkání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem v Bruselu podotkl, že jeho vládu netvoří žádní potížisté. Hovořil s ním také o vízové povinnosti pro české občany při cestě do Kanady. O tomto tématu se má mluvit i na summitu EU, který začíná ve čtvrtek.
"O tomto tématu jsme samozřejmě mluvili. Je to citlivé téma pro Českou republiku a její občany, protože v rámci Evropské unie samozřejmě nechceme být děleni na občany první a druhé kategorie," řekl Nečas.
Nečas, který poprvé zavítal do Bruselu ve funkci nového českého premiéra, po setkání s Barrosem podotkl, že jeho kabinet chce být v Evropské unii aktivní, ale zároveň hodlá hájit české zájmy.
"Současně jsem chtěl zdůraznit, že česká vláda, která dostala důvěru v srpnu letošního roku, bude vládou, která bude aktivní v Evropské unii. Že s touto vládou nepřicházejí žádní troublemakeři (potížisté), ale naopak politici, kteří mají zájem na kooperativním jednání, ale samozřejmě s vědomím hájení zájmů našich občanů a naší ekonomiky," prohlásil Nečas.
Nálepku potížisty si Češi v Evropské unii v minulosti přinejmenším v neoficiálních debatách mezi diplomaty a politiky vysloužili kvůli některým euroskeptickým prohlášením či názorům některých českých představitelů, třeba prezidenta Václava Klause. Kroucení hlavou či projevy nevole mezi některými státy bloku vyvolalo například to, když si Češi vyjednávali výjimku z listiny základních práv, jejímž přijetím podmínili dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy o reformě EU. Tuto podmínku vyžadoval před podpisem právě prezident Klaus.
Česko podpoří rozpočtové sankce
Česko podporuje zavedení automatických a citelných sankcí za porušení rozpočtových pravidel Evropské unie, ujistil Nečas po schůzce s eurokomisařem Olli Rehnem. Češi nicméně nepodporují ani částečné nebo úplné odebrání hlasovacích práv, které v minulosti navrhovalo Německo.
"My jsme přesvědčeni, že ty sankce mají být pokud možno automatické, protože mají být dány pravidly, nikoliv rozhodováním úředníků a politiků," uvedl premiér. Podle něj by se tak již neměla opakovat situace, kdy Evropská unie v minulosti potrestala citelnou pokutou Portugalce, a o několik let později naopak upustila od potrestání Německa a Francie.
Česko podle Nečase rovněž prosazuje, aby EU mohla v případě porušení pravidel státům "sáhnout" na všechny platby, nikoliv jen na dotace, například i na platby pro zemědělce. "My si dovedeme představit, že by se to týkalo úplně všech zdrojů finančních prostředků v rámci rozpočtu EU," dodal premiér. Podle diplomatických zdrojů ČTK má ale podobný návrh jen malou šanci na úspěch, protože se proti němu staví Francie a další velké státy, kde hraje velkou roli zemědělství.
Automatické obnovování sankcí dnes v Evropském parlamentu zmínil i Rehn. Podle něj by sankce byly automatické a mohl by je zastavit jen nesouhlas členských států EU.