V době, kdy Česko sleduje statisícové demonstrace v Egyptě, se o jednu pokusí také český poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Stejně jako Egypťané použil na šíření informace sociální sítě. Jen bude v Praze demonstrovat za srbské Kosovo. Foldyna, který je po matce napůl Srb, je šéfem Podvýboru pro styky s krajany, prezentaci v zahraničí a vnější ekonomické vztahy.
"Kdybychom měli soutěžit, kdo s tím dřív začal, tak já takto svolávám už třetí demonstraci," říká Foldyna o shánění protestujících po internetu, kde se mu na akci hlásí už desítky lidí. Ostatní poslanci ze zahraničního výboru však o ní vůbec nevědí.
"Já na tu demonstraci určitě nepůjdu," říká místopředseda výboru Rom Kostřica (TOP 09) a dodává: "Nevím, co tím kolega zamýšlí, ale pokud má už nějaké zaměření, tak se ho asi drží."
Demonstrace Uloupené Kosovo má 17. února připomenout, že osamostatněním části Srbska bylo porušeno mezinárodní právo. Myslí si to sdružení Přátel Srbů na Kosovu, které Foldyna založil. Oficiálně však Česko razí zcela jiný názor. V roce 2008 vláda samostatné Kosovo uznala, a Česko má dokonce v Kosovu velvyslanectví, ale bez velvyslance. Tady vládne neshoda mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Václavem Klausem, který tvrdí, že velvyslance do Kosova nikdy nepodepíše. Klaus je známý svým přívětivým postojem k Srbsku.
Místopředsedkyně výboru Lenka Andrýsová (Věci veřejné) míní, že Foldyna využívá k prezentaci svého názoru částečně i imunitu poslance. "Je to opoziční poslanec a nemůžu od něj očekávat, že bude mít stejný názor jako vláda," míní. "Je tím známý a je to jeho občanské právo, i když forma demonstrace není nejvhodnější," komentoval poslanec David Šeich (ODS).
Foldyna se už razantně postavil proti bombardování Jugoslávie, zorganizoval cestu do bombardovaného Bělehradu, kde v květnu 1999 se svými kolegy vyjádřili podporu srbskému lidu. Po ukončení bombardování spolu s přáteli zorganizoval třínedělní pobyt pro tisícovku srbských dětí v Česku. Teď se rozmáchne "po srbsku" i ve sněmovně.
Ve čtvrtek chce interpelovat právě ministra Schwarzenberga. "Není možné, aby se evropská země stýkala s Kosovem, jehož premiér je podezřelý z obchodování s lidskými orgány a řeší to už také Rada Evropy. Měli bychom stáhnout diplomata do doby, než se vše vyšetří," říká. Premiér Hashim Thaçi se jako někdejší velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) měl účastnit politických čistek, při kterých se ztráceli odpůrci a některým z nich byly ukradeny orgány.