První pokus opozice svrhnout vládu Petra Nečase je na stole. Po pěti měsících od voleb se sociální demokraté znovu pokusí odstavit od vesla středopravicovou vládu. Minule byli úspěšní, až je to zaskočilo. Odkládané předčasné volby jim přinesly jen Pyrrhovo vítězství. Jsou tady ale noví vůdci a nová sněmovna. Jak to dopadne tentokrát?
Matematika žáka základní školy velí jednoznačně: pokus je zcela zbytečný. Navíc - kdo by se vlastně v koalici mohl stát novodobými zelenými rebelkami nebo Tlustého skupinou?
K pokusu o vyslovení nedůvěry vládě potřebovali Sobotkovi muži jen o něco málo podpisů víc, než mají sami poslanců. Bylo to vlastně jednoduché. Na stole aféra s ministrem a možnou korupcí, přičemž boj proti ní je vlajkovou lodí Nečasovy vlády. Ale k tomu, aby opozice tentokrát mohla oficiálně stvrdit svoji nedůvěru vládě, je potřeba 101 hlasů. A ty získat je téměř nemožné. ČSSD má pouhých 56, s komunisty 82 hlasů. Devatenáct hlasů by musela přinést některá ze stran vládní koalice.
Je jisté, že pokud by někdy opoziční předáci tyto hlasy získaly, byly by to hlasy strany Věci veřejné. Jejich čtyřiadvacet poslanců je tím rebelujícím prvkem na vahách vládní trojkoalice. Strana pohybující se ve "velmi širokém středu" a závislá na názoru svých příznivců a plná jednotné poslušnosti s rebelujícími jedinci.
Už dnes je jasné, že stejně jako poslanci ČSSD a KSČM využijí úterní mimořádné jednání k tomu, aby v přímém přenosu znovu vyslaly mezi české voliče své názory, tak se Johnovy Věci veřejné pokusí získat zpět voliče, které ztrácejí.
Navenek totiž musí ukázat, že jsou jiní. "Jsme vyřízení ve volbách, pokud se jasně nevymezíme. Musíme dodržet program a neuhnout ani o centimetr. Prostě být jiní, jinak jsme jako oni," řekl jeden z poslanců strany. A nemyslel tím opozici.
Jisté je, že mezi véčkaři jsou politici, kteří by i po několika měsících byli ochotni odejít rebelovat do opozice, protože už zjistili, že prosadit své věci je v pravicové vládě těžší a pomalejší než se zdálo být. Převáží ale pragmatismus. Tentokrát. „Jsem pevně přesvědčený, že vládu Petra Nečase podpoříme," řekl výkonný místopředseda strany Jaroslav Škárka. Myslí si, že by bylo historickou chybou shodit vládu, která má pohodlnou většinu k prosazení reforem.
"Naším cílem na rozdíl od ČSSD není naším cílem destabilizace země ani vlády," říká státnicky místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, která je ráda, že Nečas i Drobil na jednali poměrně rychle. "Kéž by pan Sobotka takto reagoval na své kauzy," rýpla si do úřadujícího předsedy sociálních demokratů, který si našetřil na pražský byt z poslaneckých náhrad.
I véčkařští rebelové jsou v klidu. První pokus? Je čas. "Já nevím, vůbec nic nevím," říká poslanec Stanislav Huml, který se jako první pokusil vzbouřit proti smlouvě o poslušnosti s pokutou v řádu miliónů. "Je předčasné o tom mluvit, já osobně poslouchám," dodává. A někdejší senátor Josef Novotný? Tento týden přes svůj odpor podpořil státní rozpočet. Prý mu částečně vyhověli.
"Budu hlasovat tak, jak se dohodneme na klubu. Je to ale zklamání. Kmotři tady jsou a je jich plná sněmovna. Musíme s tím něco udělat," říká poslanec, podle kterého VV stojí na rozcestí. "Buď budeme zametači nebo protikorupčníci. Klíčem ke všemu je financování politických stran," míní. Takových rozcestníků bude více. Ten první ale vládu jistě nerozdělí.