Někteří poslanci Věcí veřejných, kteří nedostali před volbami k podpisu smlouvu o stranické poslušnosti, ji budou podepisovat zpětně. Souhlas s dokumentem však bude dobrovolný. Oznámil to místopředseda strany Jaroslav Škárka.
Smlouvu o stranické poslušnosti podepisovali před volbami kandidáti za VV, u kterých se předpokládalo, že budou zvoleni. Smlouva je pod hrozbou až sedmimilionové pokuty zavazuje k tomu, aby hlasovali podle názoru vedení poslaneckého klubu. Někteří poslanci, kteří byli zvoleni z nižších pozic, ale smlouvu nemají.
Zda budou chtít dobrovolně podepsat dokument, kterým se zavážou k zaplacení pokuty, pokud by hlasovali v rozporu s klubem, není zřejmé. Strana ale slibuje, že je k tomu nebude nutit. "Nechci předjímat, jak to dopadne, je to svobodná volba každého. Určitě žádné sankce vůči nikomu nechystáme," řekl Škárka.
Kromě samotné smlouvy poslanci v současné době podepisují i dodatek k ní, který ji má údajně uvést do souladu s ústavou a jehož znění strana nechce zveřejnit. Podle Škárky ho podepsala většina, zbylí poslanci ho podepíší na úterním jednání klubu. "Myslím si, že nikdo se nechystá ho odmítnout podepsat," dodal místopředseda strany.
Někteří poslanci vnímají smlouvu jako kontroverzní. Údajně je v rozporu s ústavou, protože poslancům nařizuje, že mají hlasovat podle názorů vedení stranického klubu. Jejich povinností je přitom hlasovat podle svého svědomí. Smlouva také zakazuje přeběhlictví k jiné straně.
Například poslanec Stanislav Huml ji chtěl vypovědět kvůli tomu, že se stranou nesouhlasil v názoru na činy skupiny bratří Mašínů, která vedla v 50. letech odboj proti komunistům. To mu ale nebylo umožněno. Vedení strany tvrdilo, že smlouvu nelze vypovědět, pouze porušit. Huml pak dostal k podpisu dodatek, který ji měl uvést do souladu s ústavou.
Véčkaři zpětně podepisují spornou smlouvu o poslušnosti
Domácí
7. 10. 2010 14:21
Véčkaři slaví. Kolik z nich má ale smlouvu podepsanou?
Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík