<span>Verdikt o radaru</span> se odsouvá. Komunisti hrozí obstrukcí

Domácí
30. 10. 2008 06:30
Bude v Česku americký radar? Rozhodnutí se odsouvá.
Bude v Česku americký radar? Rozhodnutí se odsouvá.

Bude v Česku americký radar? Rozhodnutí se odsouvá.Teď už je to jasné. O americkém radaru v Brdech se nyní v parlamentu rozhodovat nebude. Ukázalo se, že vládě už se pravděpodobně nepodaří schválit dvě smlouvy s USA na této schůzi sněmovny a Mirek Topolánek si tak nebude moci připsat bod za úspěch.  

Záměr vlády hlasovat o radaru by asi stejně zmařila komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. Ta si totiž nechala na vozíku dovézt přímo do jednacího sálu petiční archy se jmény odpůrců radaru. "Zlé jazyky tvrdí, že když se vláda bude chovat nehezky, paní kolegyně bude číst jedno jméno za druhým. Jsou jich tam desítky tisíc," komentoval záměr poslankyně KSČM jeden ze sociálních demokratů. Rujbrová má balíky archů s dvěma sty šedesáti tisíci jmény složené u své poslanecké lavice a ministři je tak mají pěkně na očích.

ODS přitom podle všeho ještě ve středu ráno doufala, že by se jí mohlo podařit protlačit obě smlouvy prvním čtením. "Měli jsme na to sílu. Ale udělali jsme chybu, když jsme si nevšimli, že na odpoledne jsou pevně zařazené body. Teď je jasné, že už se to nestihne," přiznal týž den o několik hodin později jeden z občanských demokratů. Odpoledne se tak sněmovna musela věnovat jiným předlohám a na radar už se nedostalo.

Koaliční trhliny

Smlouvy s USA 

Smlouva o zřízení a provozu základny - podepsali ji ministři zahraničí USA a Česka v červenci v Praze.

Smlouva o postavení amerických vojáků na českém území - podepsali ji ministři obrany v září v Londýně.

Koaličním stranám se tak povedlo jediné: o radaru se ve sněmovně alespoň začalo jednat. Ale už první dopolední hlasování ukázalo trhliny. Zelené poslankyně Olgu Zubovou, Věru Jakubkovou a lidovce Ludvíka Hovorku má na své straně opozice.

Všichni tři totiž podpořili nakonec neúspěšný opoziční návrh na vyřazení radaru ze schůze. Lidovec Hovorka se s ČSSD shoduje v názoru, že otázka radaru by se měla řešit až po amerických prezidentských volbách. "Já radar nepodpořím, prostě nemůžu," prohlásil.

ODS zase překvapil postoj stranického rebela Vlastimila Tlustého, který se při hlasování o odložení projednávání zdržel, stejně jako nezařazený Michal Pohanka. Tlustého stranické kolegy to nemile překvapilo. "Udělá všechno proto, jen aby Topolánkovi v ničem nepomohl," komentoval to jeden z poslanců ODS.

O smlouvách až v únoru

Koalice tak v tuto chvíli nemá pohromadě sto jeden hlas, který je potřebný pro schválení jedné ze smluv. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) navíc řekl, že nechce, aby se se schvalováním smluv spěchalo. A také občanští demokraté už tuší, že bude taktičtější počkat na výsledek amerických voleb a teprve pak znovu přijít se smlouvami do sněmovny.

Na ratifikaci obou smluv tak pravděpodobně dojde až na začátku příštího roku. Premiér Topolánek navrhuje propustit dokumenty k projednání do sněmovních výborů a umožnit poslancům, aby se jimi zabývali delší dobu, než je obvyklé. ČSSD chtějí jednání na několik měsíců úplně přerušit.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ