V Občanské demokratické straně je situace dramatičtější, než se zdá. Vládní návrh na zvyšování DPH se nelíbí sedmdesáti až osmdesáti procentům stranických poslanců, jde totiž proti dvacetiletému směřování ODS. Přesto většina zákonodárců mlčí, bojí se totiž o své funkce, tvrdí poslanec Tomáš Úlehla, který je jedním z těch, co daňový balíček ve sněmovně nepodpoří.
"Zhruba sedmdesát až osmdesát procent poslanců ODS své výhrady vyjadřuje po celou dobu, co se o tomto zákonu bavíme, jenom to buď nechtějí říci nahlas, nebo jsou vázáni tím, že zastávají funkci nebo se hodlají o nějakou pozici ucházet ve volbách," přiblížil situaci uvnitř poslaneckého klubu ODS serveru TÝDEN.CZ Tomáš Úlehla. Sám se o stranické funkce prý ucházet nebude. Nekandiduje v krajských volbách a nepočítá ani s dalším volebním obdobím ve sněmovně.
Premiér a partajní šéf Petr Nečas by měl podle Úlehly vyslechnout hlasy svých kolegů a v koalici vyjednat úpravu zákona o DPH. "Bylo by vhodné, kdybychom se sešli jako dva poslanecké kluby TOP 09 a ODS. I v TOP 09 jsou lidé, kteří jsou v ekonomice rozumní. Mohli bychom podepsat nějaké memorandum, že úpravu provedeme v průběhu tohoto roku, abych měl pocit, že jsem docílili pozitivní změny a že ta přechodná opatření jsou za cílem vyrovnat se s finančním deficitem," řekl TÝDNU.CZ.
Žádá, aby se daně zvýšily pouze dočasně - pro příští rok. V roce 2014 by pak měly klesnout zpět na úroveň letošního roku. Kompromis bude podle něj na klubu, který se schází ještě v úterý večer, možné prosadit. Předseda klubu Zbyněk Stanjura se prý snaží vycházet vzpurným poslancům vstříc.
Pochybnosti však visí nad krokem premiéra Petra Nečase. Ten s daňovým balíčkem hodlá spojit hlasování o důvěře vládě. "To považuji za politické vydírání. My jsme zákonodárci, máme tu legislativu řešit tak, aby ty zákony byly co nejvstřícnější k našim občanům. Pokud poslanec přijde s úpravou návrhu v souladu s "hlasem lidu", tak by mu nemělo být vyčítáno, že se snaží o pád vlády," poznamenal.
Proti zvyšování daní se staví i další poslanci ODS: Petr Tluchoř, Radim Fiala, Marek Šnajdr, Jan Florián a Ivan Fuksa. Ani jeden se však nevyjádřil tak, že by se chtěl o pád vlády zasadit. Všichni se podle svých slov pouze snaží dodržovat pravicový program strany, který se po dvacet let nezměnil.