K uskupení kolem vicepremiérky Karolíny Peake se zatím hlásí šest dalších poslanců. To nestačí k tomu, aby nové uskupení převzalo ve vládní koalici roli Věcí veřejných. Přidat by se k nim podle informací agentury ČTK mohli ještě dva další.
Seznam poslanců a ministrů VV, kteří potvrdili odchod k Peake |
Poslanci: Martin Vacek Dagmar Navrátilová Viktor Paggio Lenka Andrýsová Jana Suchá Jiří Rusnok Ministři: Pavel Dobeš - doprava Kamil Jankovský - místní rozvoj |
Do klubu VV a sněmovny se chce naopak vrátit exministr školství Josef Dobeš, a to proto, aby neuvolnil místo ve sněmovně ministru pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému. Ten se hlásí k Peake. Předsedovi VV Radku Johnovi poslal ze zahraničí podporu také poslanec Michal Babák. Peake byla podle něj "zneužita politickými matadory".
Vedle poslanců VV, kteří se už k Peake přihlásili v úterý, dnes ohlásil přestup k nové platformě Jiří Rusnok. K uskupení se přidal i dosavadní předseda krajské rad ve Zlínském kraji VV a poslanec Martin Vacek. Vyhověl tak usnesení mimořádné krajské rady VV.
S odchodem z VV podle informací ČTK váhá poslanec Radim Vysloužil. V poslední době podporoval setrvání VV ve vládě a přikláněl se k politice, kterou prosazovala Peake. Zatím však nepotvrdil, že ji bude následovat. Dalším poslancem, jehož setrváním si VV nejsou jisté, je údajně starosta Litvínova Milan Šťovíček.
Premiér Petr Nečas (ODS) chce mít po rozštěpení VV v počtech poslanců podporujících koalici jasno do pondělí. Pokud nebude mít jistotu bezpečné většiny, hodlá jednat o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Z koalice v neoficiálních vyjádřeních zaznívá, že druhá možnost je reálnější, protože Peake takovou podporu dohromady nedá.
K tomu, aby vládní koalice disponovala i bez VV ve sněmovně těsnou většinou, potřebuje Peake získat osm svých dosavadních kolegů, pokud by se kabinet nechtěl opírat o hlasy bývalých členů klubu ODS Pavla Béma a Michala Doktora. Nečas však požaduje bezpečnou většinu, což je o několik hlasů více. Kolik by to mělo být, neupřesnil on, ani Peake.
Se svými "fanoušky" se Peake sešla odpoledne po schůzce s premiérem. Večer se potom sešli poslanci věrní VV. Přihlásil se k nim Miroslav Petráň. "V létě 2010 jsem předstupoval před občany s obhajobou programu Věcí veřejných, ten je pro mě klíčový a ctím jeho hodnoty. Situace se pro mě naprosto nezměnila, své názory neměním, proto zůstávám i nadále součástí poslaneckého klubu VV," sdělil Petráň.
Do klubu VV se chce podle informací serveru iHned.cz vrátit exministr Dobeš, který počátkem dubna oznámil, že se stranou končí, proto nezaplatil členské příspěvky. Zvažoval i svůj odchod ze sněmovny, v tom případě by ho v poslaneckých lavicích nahradil Jankovský, který se hlásí k Peake. Nové uskupení by tam mělo o hlas víc.
"Ten člověk je abnormálně nemorální. Věci veřejné už dvakrát zradil, nejprve osnoval puč s Kristýnou Kočí, teď se připojil ke Karolíně Peake. Tomuhle člověku rozhodně nechci mandát přenechat," řekl Dobeš na Jankovského adresu serveru. Ministrům za VV jde podle něj pouze o udržení ve funkcích.
Babák ze zahraničí v tiskovém prohlášení napsal, že odchod Peake se ho velice lidsky dotknul. "Nevydržela velký tlak a jsem přesvědčen, že byla zneužita politickými matadory. Považuji to za velkou zradu a dokončení puče, který byl započat zhruba před rokem (Kristýnou) Kočí. Jsem připraven na konstruktivní opozici, ale i případně na nové volby," uvedl. .