Předsedu Věcí veřejných Víta Bártu ve čtvrtek zatkla policie. Spolu s ním zadržela i vysokého důstojníka protikorupční policie Jana Petržílka. Městské státní zastupitelství i policie odmítly informace o zatčení Bárty jakkoli komentovat.
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ Bártu vyslýchala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Důvod a případné zadržení nikdo nepotvrdil.
Spolu s Bártou GIBS zadržela i šéfa odboru analytiky a informatiky ÚOKFK Jana Petržílka, v jehož kanceláři v pátek dopoledne inspekce zasahovala. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ. Petržílek v minulosti působil v BIS, odkud odešel kvůli únikům odposlechů v kauze pražského exprimátora Pavla Béma a politického podnikatele Romana Janouška.
Bártu policisté podle serveru Aktuálně.cz zadrželi ve čtvrtek večer před luxusním hotelem Four Seasons v centru Prahy, důvodem zadržení má být nakupování informací od policie. V tomto případě by Jan Petržílek byl ten správný zdroj, jako hlavní analytik měl přehled o všech informacích protikorupční policie, vyhodnocoval a určoval další směr vyšetřování.
Petržílek začal svoji strmou kariéru v BIS, když mu bylo 25 let. Krátce po svém odchodu nastoupil na pozici šéfa odboru analytiky protikorupční policie. V rámci své práce se tak mohl dostat k jakémukoli spisu obsahujícím citlivé informace. Petržílka ve své práci vyhodnocoval hlášení policistů a určoval směry, jakými se vyšetřování bude dále ubíhat. Dlouhou dobu se o něm uvažovalo jako o novém šéfovi protikorupční policie.
Protikorupční policie přitom prošetřovala i případ uplácení ve straně Víta Bárty. Šéf Věcí veřejných byl nakonec všech obvinění zproštěn. Nyní je údajně obviněn z kupování informací od policie. Pokud by se toto podezření potvrdilo, pak by bylo logické i zatčení Petržílky.
V kauze bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, uvedl server Aktuálně.cz. Zdroje mu potvrdily, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová zbavila Zemana v této kauze mlčenlivosti. Stalo se tak údajně jen několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena. "Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl serveru Zeman.
Klasnová: Stojím za Vítkem
Informace neposkytla ani Bártova manželka Kateřina Klasnová, pouze muže podpořila. "K dnešním zprávám v médiích mohu v tuto chvíli říci pouze to, že stojím pevně za svým manželem," uvedla na svém facebookovém profilu. Novináři ji však v pátek ráno přistihli před domem, kde s Bártou bydlí, jak balí do auta kufry a odjíždí pryč. Ani v tomto případě nic konkrétního nesdělila.
Podle internetových serverů může případ souviset se jmenováním Petra Lessyho policejním prezidentem, ten však řekl, že jej policie zatím v souvislosti s touto kauzou nekontaktovala. "Už jsem to četl. Jsem v němém úžasu nad tím, co všechno se dá s mým jménem spojovat," řekl. Dodal, že mediální útoky mají jiné pozadí, o kterém však nechce spekulovat. Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová uvedla, že žádné informace o Bártovi nemá.
Lessyho prosadil do funkce tehdejší ministr vnitra za VV Radek John. Spekulovalo se, že na jeho nominaci v zákulisí tlačil nejvíc právě Vít Bárta. Kvůli sporům o výměnu tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů za Lessyho se málem rozpadla i tehdejší vládní koalice ODS, TOP 09 a VV.
Od policie byl Lessy propuštěn loňského koncem srpna téměř ihned poté, co jej Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy.
Okamura dal od Bárty ruce pryč
Lídr hnutí Úsvit (za které Bárta neúsoěšně kandidoval ve volbách) Tomio Okamura se od Bárty distancuje a nechce kauzu blíže komentovat.
"Vít Bárta byl jedním z mnoha kandidátů mnoha stran na naší kandidátce a jak jsem opakovaně říkal již před volbami, nebyl ani není člen Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury," napsal v tiskové zprávě. Doufá, že justice a policie případ nezávisle vyšetří a nekonají na cizí objednávku.
Bártovy bývalé polupracovníky rozdělila zpráva o zatčení do dvou táborů. Jeden se jí nediví a soudí, že za zatčením Bárty stojí jeho napojení na policii, druhý zase tvrdí, že zatčení má za cíl Bártu dehonestovat.
Škárka: Bárta měl informace z policejních zdrojů
"Už dříve jsem upozorňoval na to, že Vít Bárta používá informace z policejních zdrojů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ bývalý Bártův kolega Jaroslav Škárka. Potvrzuje tak informace on-line deníku TÝDEN.CZ a serveru Česká pozice, že Bártu policie podezírá z toho, že získával za úplatu tajné informace od vysokého důstojníka protikorupční policie.
Někdejší šéfka poslaneckého klubu, Kristýna Kočí, která se sama s Bártou soudila kvůli údajnému uplácení, o Bártově spolupráci s policií nic neví. Nepopírá však, že Bárta měl informace takřka o všem. "Já vůbec nemohla vědět, jestli je má ze své bezpečnostní agentury, nebo jinak. Tehdy jsem si myslela, že to jsou informace získané jeho bezpečnostní agenturou," vysvětlila on-line deníku TÝDEN.CZ Kočí.
Bývalý poslanec Petr Skokan si však Bártovy znalosti vysvětloval velkým počtem schůzek s rozličnými lidmi, které absolvoval. "Bárta za ty tři roky učinil třeba stovky nebo tisíce schůzek. Z nich pak měl různé informace," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Domnívá se, že kauza má za cíl Bártu poškodit a držet dál od politiky. "Vždy jsem mu věřil a nemám důvod mu nevěřit teď," dodal. Stejný pohled na věc zaujal i bývalý poslanec za VV David Kádner. "Je to další vykonstruovaný případ, který nemá hlavu ani patu. Ono se to zase spláchne, ale na dlouhou dobu to Bártu poškodí. Nevěřím tomu, že si platil nějaké informace. Policisté sami o sobě jsou tak naštvaní, že o vyšetřování kauz sami mluví. Já si nikdy nevšiml, že by Bárta měl nějaké informace, které nemohl získat veřejně," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ.
Bárta už před soudem stanul v jiné kauze. Obžaloba tvrdila, že dal tehdejším stranickým kolegům poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soud původně uznal Bártu i Škárku vinnými, ale odvolací senát rozsudek zrušil.