Politická krize
Vláda a opozice se střetly v rozpravě o vyjádření nedůvěry
26.04.2011 15:01 Aktualizováno 26.04. 17:43
V Poslanecké sněmovně začala v úterý odpoledne mimořádná schůze o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase. Návrh předkládají opoziční ČSSD a KSČM. Podle dostupných informací však opozice se svou snahou neuspěje. Za vládou stojí poslanci všech tří koaličních stran.
"Apelujeme na všechny poslance a poslankyně, aby náš návrh podpořili v zájmu nových voleb, protože pouze nové volby mohou přinést kvalitativní změnu. Jinak všechno bude pokračovat a budeme znovu prožívat tragické důsledky koaliční nespolupráce," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Doplnil, že s konkrétními koaličními poslanci o vyslovení nedůvěry vládě nejednal. "Je otázka, kdo se rozhodne nadále podporovat vládu národní ostudy, jinak se totiž nazývat nedá," dodal Sobotka.
Premiér Petr Nečas (ODS) naopak vládu i její reformy hájil. "Reformy, dámy a pánové, mají svůj smysl, reformy přinášejí výsledky, reforem se nesmíme bát," zdůrazňoval Nečas. "Nebudou-li reformy, tato vláda nemá smysl," prohlásil. Připustil, že ve vládě existuje vnitřní napětí, ale všichni její členové se podle něj chovají profesionálně, a napětí tak není na činnosti vlády znát.
Všichni poslanci VV se v hlasování o nedůvěře vládě postaví za kabinet premiéra Petra Nečase. Jednomyslnou podporu vládě slíbily také poslanecké kluby ODS a TOP 09. Podpora vládě od Věcí veřejných je ale podmínečná a zatím potrvá do června, řekla předsedkyně poslanců VV Karolína Peake.
Podle VV bude další účast strany ve vládě záležet na tom, zda se jim podaří prosadit své požadavky ve vládním plánu důchodové a zdravotní reformy. VV se také nelíbí, že premiér Petr Nečas mluví jejich předsedovi Radku Johnovi do personálního obsazení vznikajícího úřadu vicepremiéra pro boj s korupcí.
Kromě poslanců opozičních ČSSD a KSČM budou proti kabinetu hlasovat jen odpadlíci z VV - Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. K tomu, aby mohla opozice vyslovit nedůvěru vládě, by potřebovala hlasy 101 poslanců, kteří takový návrh podpoří. ČSSD má společně s komunisty 82 hlasů.
O svolání schůze ke svržení vlády požádala opoziční ČSSD. Vadí jí aféry spojené s některými členy vlády a vládní krize. Od svého záměru sociální demokraté neustoupili ani po čtvrteční obměně kabinetu. Naopak současné složení považují za ještě horší. O vyslovení nedůvěry vládě poslanci hlasovali už v prosinci kvůli aféře kolem někdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Opozice neuspěla.
Výroky ze sněmovního jednání o nedůvěře vládě Petra Nečase |
Petr Nečas, premiér: "Tato vláda nikdy, nikdy nebude pouhou vládou údržbářů, která sedí ve svých úřadech a administruje. To je příliš nízká ambice na to, aby tato vláda zůstala nadále u moci."
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD: "Veřejnost je pobouřena, veřejnost je znechucena, veřejnost je otrávena tím, co zde vláda za devět měsíců předvedla."
Jiří Paroubek, poslanec: "Pan Bárta, jehož už nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v bazénu sava, se patrně domnívá, že na jednu ostudu se může zapomenout jen tehdy, pokud ji z médií vytlačí jiná, ještě větší. No, nevím, představu, že šestadvacetiletá mladá žena organizuje vnitrostranický převrat, může spolknout jen velký naiva."
Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD: "Rozumíte, vy poslanci nejste žádní chudáci, aby se mezi vámi roznášely příspěvky 50-, 170-, 500tisícové, abyste přežili do dalšího měsíce! Takoví chudáci snad ještě poslanci nejsou ani po posledním snížení platu." Karolína Peake, předsedkyně poslaneckého klubu VV: "Já se zde chci v první řadě důrazně ohradit proti neustálému propojování Věcí veřejných s firmou ABL. Je to obrovská urážka nejenom všem členům, komunálním politikům za Věci veřejné, ale i všem poslancům."
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.