Vládní návrh na zavedení přímé volby prezidenta nabídne nejspíš jednu z dvoukolových variant výběru hlavy státu. Návrh by měl být přijat do konce roku 2012, v dalším roce totiž bude třeba zvolit budoucí hlavu státu.
Se změnou prezidentských pravomocí návrh nepočítá. Členům senátní ústavní komise to řekl náměstek předsedy Legislativní rady vlády Petr Mlsna. První z variant je podle něj napodobením systému voleb do Senátu, kdy do druhého kola postupují dva nejúspěšnější kandidáti. Druhou možností je takzvaná francouzská metoda, kdy by postoupili všichni kandidáti, kteří by získali víc než určité procento hlasů. "Meritorně se povede debata o těchto variantách," uvedl Mlsna.
Senátoři se rozcházeli v názorech, zda by ústavní novela měla zároveň měnit prezidentské pravomoci. Pro byla například předsedkyně komise Jiřina Rippelová (ČSSD), jejíž strana ve svém návrhu chce omezit některé kompetence hlavy státu, například při jmenování představitelů ČNB. Koaliční vláda tento návrh odmítla. Členové komise za ODS naopak byli proti tomu, aby měl přímo volený prezident větší pravomoci.
Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) by uvítal studii, jak prvorepublikoví a novodobí prezidenti překračovali své pravomoci. Průkopníkem v tomto směru podle Pitharta byl už Tomáš Garrigue Masaryk. "Nebýt (premiéra Antonína) Švehly, který ho (Masaryka) občas klepl přes prsty, měli bychom tady království," poznamenal Pithart.
Ministr spravedlnosti a předseda legislativní rady vlády Jiří Pospíšil (ODS) už před měsícem oznámil, že návrh změny ústavy bude "podkladem pro vládní koalici, která by měla vybrat jednu formu". Dodal, že vybranou podobu pak zašle do legislativního procesu.
Senátorům se příliš nezamlouvalo, že vláda chce zamýšlené změny ústavy předložit jako samostatné novely. Podle řady z nich musí být debata o nich provázaná a týkat se všech navrhovaných změn.
Kromě přímé volby prezidenta chce vláda svěřit NKÚ právo kontrolovat nakládání s majetkem krajů a obcí, zavést institut takzvané konstruktivní nedůvěry vládě nebo klouzavý mandát pro poslance, za kterého by v době jeho vládního angažmá do sněmovny nastoupil náhradník.