Vláda má tři varianty přímé volby prezidenta
27.11.2008 18:45
Legislativní rada vlády rozhodla, že kabinetu Mirka Topolánka předloží tři varianty návrhu přímé volby prezidenta, které připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Hlava státu by se podle nich mohla volit v jednom, dvou či třech kolech. "Návrh obsahuje tři možnosti přímé volby a je na vládě, kterou bude preferovat," řekl ve čtvrtek po jednání rady Pospíšil.
Podle šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody exituje stále ale i možnost, že vláda ještě se svým návrhem počká.
S návrhem na zavedení přímé volby prezidenta přišli již dříve také opoziční sociální demokraté. Podle Pospíšila je předčasné se k jejich návrhu vyjadřovat. "Uvidíme, jak návrh dopadne na vládě a zda bude, nebo nebude nějaká kooperace," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda mimořádně obsadí Senát. Kvůli radaru
Svoboda má jiný názor. Navrhuje, aby vláda počkala, jak dopadne jednání o návrhu ČSSD ve sněmovně, nebo aby připravila pouze jednu otázku, kterou by položil kabinet parlamentu, aby ověřil vůli pro změnu. "Když obě komory řeknou ústavní většinou ano, má se volit prezident přímo, potom najdeme to řešení, ale mezi tím psát komplexní zákony se všemi možnými detaily je nesmysl," řekl novinářům.
Zdůraznil, že vypracovat návrh znamená velký zásah do ústavy, který má v současné konstelaci téměř nulovou šanci na přijetí. K předloze ČSSD se nestaví odmítavě. "Vypadali bychom bizarně, kdybychom odmítali návrhy jen podle toho, kdo je jejich autorem, protože na ústavní změnu je třeba ústavní většina a ta musí jít napříč politickým spektrem," uzavřel.
Jedno, dvě nebo tři kola?
První varianta vypracovaná ministerstvem spravedlnosti počítá s jednokolovým systém volby, kdy vítězí kandidát s největším počtem hlasů. V případě, že nastane mezi kandidáty rovnost hlasů, koná se opakovaná volba. Nastane-li tato situace podruhé, rozhodne mezi kandidáty los.
Návrh obsahuje i klasickou dvoukolovou verzi, kdy do druhé volby postupují dva nejúspěšnější kandidáti, pokud v prvním kole nikdo nezíská nadpoloviční většinu. Tedy způsob volby, jakým nyní veřejnost vybírá senátory.
Třetí variantou je takzvaná francouzská, do druhého kola by podle ní v případě prvního kola bez vítěze s nadpolovičním počtem hlasů postoupili všichni kandidáti, kteří by získali víc než 12,5 procenta.
Pospíšil již dříve uvedl, že novela ústavního zákona nebude obsahovat změny kompetencí hlavy státu. Právo navrhovat kandidáta na prezidenta republiky by měli občané České republiky starší 18 let, podmínkou kandidatury by pak byla petice podepsaná alespoň 20 tisíci českými občany. Kandidáta by mohla navrhnout také skupina nejméně 20 poslanců nebo 10 senátorů.
ČTĚTE TAKÉ: Zelení trvají na veřejné volbě prezidenta
Volby prezidenta republiky by měl nově vyhlašovat předseda Senátu, který je dosud vyhlašoval pouze v případě rozpuštění Poslanecké sněmovny. Parlament by také podle ministerstva už neměl mít právo rozhodovat o tom, že prezident nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. Tato změna by však vyžadovala další úpravu ústavy.
Vypracováním předlohy zákona o přímé volbě prezidenta pověřila Pospíšila na počátku července vláda. Koalice není jednotná v otázce případného způsobu přímé volby ani v tom, zda má mít nově volený prezident i jiné kompetence než nyní. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření.
Foto: Petra Mášová, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.