Návrh poslanců TOP 09, podle kterého by v občanských řízeních u okresních soudů měli rozhodovat výhradně sami soudci, vláda v demisi na zasedání odmítla. Informoval o tom tiskový odbor Úřadu vlády. Přes nesouhlasné stanovisko kabinetu k novele občanského soudního řádu, jež pro tyto spory navrhuje zrušit institut přísedících, bude nyní materiál posuzovat Poslanecká sněmovna. Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) vláda svým stanoviskem zavrhla zlepšení a zkvalitnění soudního rozhodování.
Předloha TOP 09 je podle vládních legislativců "nekoncepční, nesystémová a neúplná". V podkladech pro ministry poukázali na to, že problémy se nevyhýbají ani přísedícím v trestních řízeních. Záležitost by měla řešit vládní novela chystaná na příští rok, nyní se k případné další existenci nebo postavení přísedících v civilním i v trestním řízení provádějí rozbory.
Poslanci TOP 09 poukazují na to, že nynější praxe soudních senátů není přínosná a hospodárná. Senáty rozhodují u okresních soudů v civilní oblasti podle zdůvodnění jen pracovní spory, jiné typy pří jim dosud zákonodárci nesvěřili a rozhodují je samosoudci. Zákon neklade na přísedící žádné zvláštní požadavky, navzdory tomu mohou soudce přehlasovat, podotýkají autoři předlohy. Pracovní spory tvoří podle důvodové zprávy odhadem asi dvacetinu agendy okresních soudů.
Feri v tiskové zprávě uvedl, že nynější praxe soudních senátů je překonaná, nepřínosná a nehospodárná. "Laický prvek má význam v trestním právu, ale v občanském řízení ztratil smysl. Na přísedící nejsou v současnosti kladeny skoro žádné nároky ani zvláštní vzdělání či kvalifikace a jedná se o činnost téměř bez odměny. Z toho důvodu jsou místa častokrát obsazována nekvalitními přísedícími, kteří pak rozhodování soudu zdržují," uvedl.
Ministerstvo spravedlnosti připravovalo před osmi lety návrh na zrušení účasti přísedících v senátech okresních soudů obecně. Poukazovalo na údajný nezájem o tuto funkci honorovanou částkou 150 korun za den, na liknavý přístup řady přísedících a na to, že často nemají právní vzdělání. Důsledkem jsou prý průtahy řízení. "Uvedené závěry stále platí," napsali poslanci TOP 09 ve zdůvodnění.
Obdobnou novelu tehdejšího poslance TOP 09 Martina Plíška sněmovna neprojednala v minulém volebním období ani v prvním čtení, spadla takzvaně pod stůl.