Vláda ve středu projedná svůj postoj k návrhu skupiny senátorů, kteří se obrátili na Ústavní soud s požadavkem na zrušení části exekučního řádu. Navrhovatelům se nelíbí, že věřitelé si mohou vybrat k vymáhání pohledávky kteréhokoli exekutora. Z materiálu, kteří mají novináři k dispozici, vyplývá, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) doporučil, aby vláda k návrhu zaujala zamítavé stanovisko.
Senátoři míní, že konkurenční prostředí mezi exekutory je v rozporu jak s Ústavou, tak i s Listinou základních práv a svobod - konkrétně s pravidlem, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci a že se každý může domáhat svého práva u nezávislého a nestranného soudu a ve stanovených případech u jiného orgánu.
Podporují proto následné zavedení místní příslušnosti exekutorů, jestliže jim Ústavní soud vyhoví. Podle navrhovatelů by tak skončil boj exekutorů o věřitele a exekutoři by se více věnovali vedení svých úřadů namísto "obchodování na pomyslném trhu s exekucemi". Senátoři upozornili i na to, že dlužníkům by se díky teritorialitě exekutorů mohly snížit náklady na vymáhání jejich dluhů.
Podnět podepsalo 25 členů horní komory z několika stran. Zavedení místní příslušnosti exekutorů navrhoval Senát v novele exekučního řádu v minulém sněmovním volebním období. Dolní komora však předlohu do voleb neprojednala.
Zavedení teritoriality podporuje i Exekutorská komora. Ministr Pelikán je však dlouhodobě proti. Uvádí, že místní příslušnost exekutorů by vedla ke snížení vymahatelnosti pohledávek, a tedy i ke snížení vymahatelnosti práva.