Vláda zřejmě odmítne Vlčkův návrh <span>reformy platů </span>poslanců

Domácí
27. 2. 2010 09:59
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (vlevo) chce reformovat platy kolegů.
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (vlevo) chce reformovat platy kolegů.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (vlevo) chce reformovat platy kolegů.Vláda zřejmě nebude souhlasit s předlohou předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) na změny v odměňování zákonodárců. Návrh počítá například s krácením odměn poslanců a senátorů v případě neomluvených absencí nebo se zdaňováním náhrad. Ministerstva však s úpravou nesouhlasí.

Například podle ministerstva vnitra by fakticky vedla ke zvýšení platů zákonodárců, což by nebylo za současné situace veřejných financí vhodné, uvádí se na vládním webu. Kabinet novelu projedná v pondělí.

ČTĚTE TAKÉ: Státní zástupci napadli u soudu snížení svých platů
                        Premiér Fischer: Ministerstva budou šetřit, i na platech

Ministerstvo financí poukázalo na to, že se předloha týká jen poslanců a senátorů bez návaznosti na mzdy představitelů výkonné a soudní moci. Návrh na odvození platu zákonodárců od odměn poslance Evropského parlamentu se zcela odchyluje od původního smyslu a logiky zákona, upozornilo. Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti poukázalo na riziko rozkolísání odměn představitelů státu.

Pokud by zákon platil, zrušil by zákonodárcům letošní snížení mezd o čtyři procenta. Protože se pokles týkal třeba i ministrů, státních zástupců a soudců, porušilo by to princip rovnosti, sdělilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Žádné zdvojené náhrady ani městská doprava

Základní plat zákonodárce by činil podle Vlčkova návrhu 31 procent základní odměny europoslance, byl by kolem 61 500 korun; nyní činí asi 59 tisíc. Za různé funkce v komorách by základní koeficient 0,31 rostl, například předsedům o 1,82. Plat by se zvyšoval o 40 až 69 procent podle vzdálenosti komory od obce, v níž má zákonodárce kancelář. Postižený zákonodárce, který by potřeboval asistenta, by bral o 20 procent navíc. Plat by se snižoval o 5000 korun, pokud by měl poslanec nebo senátor služební vozidlo.

Za více absencí by podle Vlčka měla propadnout část platu.Zákonodárci by z platu hradili i některé položky, na něž nyní berou náhrady. Tím by byly zdaněny. Výjimkou by byly služební zahraniční cesty, poslanci by také dostávali peníze na asistenta, na kancelář ve volebním obvodu a na ubytování v Praze. Vlčkova novela také odstraňuje zdvojené náhrady v dopravě a nárok na bezplatnou veřejnou dopravu.

Pokud by se senátor nebo poslanec bez řádné omluvy nezúčastnil tří jednacích dnů sněmovny, Senátu nebo výboru za měsíc, ztratil by nárok na třetinu svého platu. Rozhodovaly by o tom mandátové a imunitní výbory.

Vlček chce, aby sněmovna návrh schválila už v prvním čtení. Poslanci mohou tento postup vetovat.

Foto: ČTK, archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ