Vládní krize pokračuje. Na tahu je prezident Zeman

Domácí
5. 5. 2017 19:45
Miloš Zeman, Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Miloš Zeman, Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.

Pátek přinesl zvrat do vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že nepodá demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít jen premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu krize, za kterou označil skandály ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na Hrad proto doručil návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Zeman se s ním podrobněji seznámí až po víkendu, rozhodnutí připadá podle Hradu v úvahu až po jeho návratu z Číny 18. května. Hlavu státu za postup při řešení krize kritizuje skupina 27 senátorů.

Sobotka dopoledne řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Babiš řekl, že nevidí důvod k odchodu a premiérův návrh na své odvolání nechá na posouzení prezidentovi. Argumenty premiéra označil Babiš za směšné a postoj předsedy vlády za součást kampaně ČSSD proti němu.

V souvislosti s nahrávkami uniklými na internet Babiš prohlásil, že je sledován a odposlouchávám agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). "Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou," řekl. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek spekulace, které dávají rozvědku do souvislosti s nahrávkami, důrazně odmítl.

Na facebookovém profilu bývalého redaktora Mladé fronty Dnes Marka Přibila se objevilo vyjádření, podle něhož se novinář s Andrejem Babišem, kterého vnímal jako šéfa, sešel třikrát. Zdůraznil ale, že nikdy nikoho nenahrával a popřel také, že by pracoval pro ministra vnitra Chovance, jak to naznačuje Babiš.

Hrad prostřednictvím mluvčího potvrdil doručení Sobotkova návrhu na Babišovo odvolání, ale současně kritizoval, že obsahuje konkrétní datum odvolání. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka s tím ústava nepočítá. Úřad vlády neplatnost dokumentu odmítá. Stejně se podle mluvčího úřadu vlády Martina Ayrera postupovalo i v minulosti a Zeman všem sedmi návrhům vyhověl.

Kvůli situaci se ve Sněmovně sešli představitelé hnutí ANO bez Babiše, který byl v Plzni. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek uvedl, že ministři ANO by měli zůstat ve vládě i v případě, že by Zeman jejich stranického šéfa odvolal. Sobotku hnutí viní z porušení koaliční smlouvy.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se domnívá, že křeslo ministra financí by mohlo po odchodu Andreje Babiše z vlády zůstat i nadále hnutí ANO. Resort by podle něj měl řídit někdo, kdo prokazatelně nemá vazbu na firmu Agrofert, kterou dříve vlastnil Babiš a nyní je ve svěřenském fondu.

Opoziční TOP 09 Sobotkovo rozhodnutí ocenila, i když podle strany měl k odvolání Babiše přistoupit rovnou. Předseda ODS Petr Fiala označil dění za politickou agónii, k níž přispívají Sobotka, Babiš i Zeman. Zopakoval, že ODS stojí o předčasné volby na začátku září. Uskutečnit volby dřív než ve druhé polovině října si přeje i KSČM, proti je naopak Úsvit.

Skupina 27 senátorů kritizovala prezidenta za znevažování ústavy během nynější vládní krize. V prohlášení sdělili, že jsou připraveni konat. Ze zákona může horní komora navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. K přijetí návrhu žaloby je třeba souhlas tří pětin přítomných senátorů.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík, Michal Krumphanzl

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ