Bývalý ministr školství Josef Dobeš (VV) se zřejmě hodně bojí, že s pádem vlády přijde i o post poslance. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ proto shání ve svém poslaneckém klubu další čtyři kolegy, kteří zradí stanovisko Věcí veřejných a zvednou ruku pro daňový balíček, a tak i pro vládu Petra Nečase (ODS). Sám Dobeš tuto domněnku nevyvrátil.
"Já to nebudu komentovat. Nebudu nic potvrzovat, nebudu to komentovat," rozčiloval se Dobeš poté, co mu on-line deník TÝDEN.CZ položil otázku, zda je pravda, že pro Nečasovu vládu shání v poslaneckém klubu další čtyři hlasy, které by měly ve sněmovně nahradit při hlasování o daňovém balíčku a důvěře vlády ruce rebelujících poslanců z ODS. Zpráva o chystaném puči už ani předsedu Věcí veřejných Radka Johna příliš nevyvedla z míry. "No, je pravda, že vztahy s Dobešem ochladly," popsal on-line deníku TÝDEN.CZ situaci v klubu. "Otázka však je, pokud skutečně někdo chystá takovouhle zradu, jestli se mu to povede," dodal optimisticky. Připomněl, že poslanci VV si schválili u konsolidačního balíčku tzv. vázané hlasování. Každému, kdo ho poruší, hrozí kárné řízení a vyloučení z klubu i ze strany.
O tlaku na některé členy klubu VV slyšel i poslanec Michal Babák. "Mám informace, že koalice jednala s Josefem Dobešem a snad i s Davidem Kádnerem. S oběma nyní jednáme a doufáme, že to dobře dopadne," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
V minulosti však proti přání poslaneckého klubu hlasoval několikrát i poslanec Milan Šťovíček, prozatím bez postihu. S jeho podporou však strana už příliš nepočítá a chystá se jeho členství projednat na grémiu. Šťovíček je také jedním z těch, kteří pravděpodobně Nečasův kabinet nakonec podpoří. Pádu vlády a nástupu levice se obává a přemlouvá rebelující poslance, aby si svůj postoj rozmysleli.
Bojí se o platy
Takzvaní rebelové však ze svého stanoviska nehlasovat pro vyšší daně neustoupí. Už se ani netají záměrem vyměnit vedení ODS, které by prý mělo svůj odchod zvážit kvůli nepříznivým výsledkům krajských a senátních voleb. Vzkazy Petra Nečase, že v případě pádu vlády budou následovat předčasné volby, straší spíš poslance LIDEM, VV a některé nezařazené, kteří moc dobře vědí, že po volbách se už do dolní parlamentní komory nepodívají.Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ to jsou právě zákonodárci z LIDEM, kteří obcházejí své bývalé kolegy z VV a nezařazené a přemlouvají je k hlasování pro Nečasův kabinet. Kromě ztráty moci se obávají i o svůj příjem, na jehož základě si řada zákonodárců sjednala hypotéky. Otočil například bývalý výkonný předseda VV Jaroslav Škárka, který dříve tvrdil, že pro vyšší daně jako pravicový politik ruku nezvedne. Nyní si už není tak jist. "Já nebudu prozrazovat, jak budu hlasovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Tlak vyvíjejí údajně poslanci vládní koalice i na "rebely" z ODS; jeden z nich on-line deníku TÝDEN.CZ prozradil, že koalice má prý dosud jisté hlasy tří nevládních poslanců. Přemlouvá proto ke změně postoje tři rebely. Ani v případě, že by vláda s taktikou uspěla, jí to nemusí být nic platné. Daňový balíček totiž v poslaneckém klubu ODS kritizuje více jeho členů. Odpůrci vyšších daní tiše doufají, že se k nim někteří z nich přidají.
Mají totiž poněkud jiný plán. Ani oni nechtějí předčasné volby, které by znamenaly úspěch ČSSD. Kuloáry sněmovny se šíří, že v případě pádu vlády hodlají obměnit některé její členy, v první řadě premiéra Petra Nečase. Sehnat si koaličního partnera TOP 09 by také nemusel být problém, ani pro něj by totiž podle průzkumů nedopadly předčasné volby dobře. Strana neuspěla ani v krajích a Senátu. Plán by však počítal s podporou poslanců z Věcí veřejných. "To jsou plány B, C. Slyšel jsem o tom také. Oficiálně nic nevím," řekl k tomu šéf VV Radek John. Situaci prý bude řešit při jednání poslaneckého klubu. "Znovu se všech zeptám, jestli jsou připraveni hlasovat proti vládnímu balíčku," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
O osudu vlády by se mělo rozhodnout na právě probíhající říjnové schůzi sněmovny. Na ní mají totiž poslanci na programu konsolidační balíček, se kterým vláda spojila důvěru. Norma zvyšuje sazby DPH na 15 a 21 procent a zavádí mimo jiné tzv. milionářskou daň. Proti vládnímu záměru se obrátilo šest poslanců z ODS - Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Radim Fiala, Jan Florián, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. S milionářskou daní však nesouhlasí ani poslanec Boris Šťastný, který pro zákon rovněž nechce hlasovat. Proti vládě zvedne ruku nejspíš také Pavel Bém, který má v ODS pozastavené členství a nelíbí se mu odklon strany od jejího programu. Prozatím se tak vládní koalice TOP 09, ODS a LIDEM může opřít o svých 93 poslanců.