Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) se chystá na další poslaneckou sezonu. Zahájí ji už dnes, kdy se zákonodárci sejdou na mimořádné schůzi. Kromě zrekonstruovaného jednacího sálu připravuje "dočasný" předseda dolní parlamentní komory i nová pravidla.
Kompletní rekonstrukce jednacího sálu sněmovny a přestavba prostor pro novináře, to je jen část Vlčkova velkolepého plánu, jak se zapsat do historie českého parlamentarismu. Olomoucký poslanec, jehož úloha v čele dvousetčlenného zákonodárného sboru měla být pouze epizodní, chce totiž v budoucnu zcela zásadně měnit pravidla fungování sněmovny.
Sáhneme jim na peníze
Nelíbí se mu, že do sněmovny chodí málo poslanců. "Nemám prostředky donutit je, aby chodili a to mě mrzí. Budu pracovat na novelizaci jednacího řádu," slibuje Vlček, jemuž se nezdají časté absence kolegů. Jeho odvážná idea však u poslanců - a to nejspíš i z vlastní strany - tvrdě narazí. Předseda sněmovny by totiž chtěl zavést pokuty. "Když se poslanec nezúčastňuje jednání, měla by být zavedena možnost krácení odměn. Trestné body nefungují, je potřeba sáhnout lidem na peníze," přesvědčuje Vlček.
Není však příliš pravděpodobné, že by se Vlčkovi podařilo sněmovní jednací řád skutečně změnit a že by se sněmovna, která si nebyla schopna odhlasovat ani zrušení bezplatné hromadné dopravy, nechala dobrovolně pokutovat.
Mimořádně mimořádná schůze
Kvůli mimořádné schůzi museli poslanci přerušit prázdniny a dnes ráno by jich většina měla zamířit do Sněmovní ulice v Praze. Čeká je nově opravený jednací sál, i když zdaleka ne všechny rekonstrukční práce se už podařilo ukončit.
Pouhý den před začátkem jednání se ve sněmovně pracovalo na plné obrátky. Na chodbách se místo politiků pohybovali řemeslníci s nářadím a v jednacím sále úřednice ještě na poslední chvíli přidělávaly na poslanecké lavice jmenovky, aby zákonodárci po týdnech volna bezpečně trefili ke svému místu. "Všechny lavice jsou zrenovované, odřená nebo poškozená místa jsou opravená," uvedla Marianna Černá z tiskového odboru. Vyčištěné je i kožené polstrování na sedačkách, je vymalováno a zlaté štuky na stěnách se blýskají.
Hlavní novinka - elektronický systém, který zaznamenává hlasování poslanců - však ještě bude chybět. Hlasovací zařízení tak v tomto týdnu nahradí skrutátorky, kterých bude možná až deset, aby jim šlo sčítání rychleji. Nové hlasovací zařízení má podle dřívějších vyjádření Vlčka zabránit "omylům" zákonodárců a nekonečnému protahování schůzí.
Právě věta "hlasoval jsem pro, ale na sjetině mám křížek," - případně obráceně - v mnoha případech pomohla zachránit schválení zákona, který by jinak mohl skončit v propadlišti dějin. Průtahy způsobené opakovaným hlasováním buď umožnily zpozdilcům doběhnout na druhý pokus anebo se během těchto mezer podařilo přeskupit síly ve sněmovně.
Na konci září, kdy se poslanci sejdou řádně podle harmonogramu, budou v Poslanecké sněmovně i nové informační tabule. Protože budou větší, uvidí na nich zákonodárci kromě stavu hlasování i pořadí zákonů a počet přihlášených do diskuse.
Foto: Karel Šanda