Ministerstvo vnitra bude požadovat náhradu za škody, které mu vznikly v souvislosti s proniknutím demonstrujících, především hasičů a policistů, do vestibulu úřadu. Sdělil to mluvčí resortu Jiří Reichl. Skutečnost, že se lidé protestující proti chystaným škrtům dostali do budovy, vnitro vnímá jako "hrubé nezvládnutí organizace demonstrace". Vestibul ministerstva střežil však v době příchodu demonstrantů pouze jediný policista.
Před vnitro dorazily kolem poledne tisíce nespokojených lidí. Na schody úřadu někteří z nich položili smuteční věnec a rakve s nápisy "Policie skonala po těžké nemoci" nebo "Poslední sbohem". Demonstranti se pak začali tlačit do budovy, přítomný policista náporu dlouho neodolal. Do místnosti poté začaly proudit desítky lidí. Policista se je opět pokusil zastavit u bezpečnostního rámu, ale ani tentokrát se mu to nepodařilo a rám se navíc na chvíli ocitl na zemi. Účastníci protestu pak celou místnost obsadili a hlučeli za použití sirén, píšťalek nebo trubek. Skandovali také hesla "Už jsme tady" nebo "Demisi", zazněly i výbuchy petard. Při odchodu pak někteří z nich rozbili skleněnou výplň vstupního turniketu, na zemi zůstaly střepy.
"Ministerstvo vnitra disponuje kamerovým záznamem z vestibulu a bude jej analyzovat, aby bylo zjištěno, kdo způsobil ministerstvu škodu. V případě, že nebude viník zjištěn, bude vedení ministerstva požadovat náhradu škody po organizátorech demonstrace," uvedl Reichl. Dodal, že po odchodu demonstrantů zůstaly pod koly zaparkovaných aut zaměstnanců ministerstva rozbité lahve od piva a dalšího alkoholu.
Ministr vnitra Radek John (VV) v době incidentu v budově nebyl, jednal ve sněmovně. "Hlavně budeme opravovat a daňové poplatníky to bude stát peníze. Neboli odbory, které chtěly získat peníze, připravily ostatní občany o tisíce korun," okomentoval vzniklou situaci. Konkrétní rozsah škod však neznal; zatím nebyly vyčísleny.
Oproti tomu stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc ocenil to, že demonstrace byla až na incident na vnitru klidná. "Škody, které John způsobuje policistům a hasičům, budou mnohem vyšší. Škrty hraničí s obecným ohrožením," řekl.
Chování protestujících naopak ostře odsoudil předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který ho označil za netolerovatelný kriminální delikt. "Jejich požadavkům proti úsporám ve státní správě to rozhodně nepomůže," uvedl šéf horní komory.
"Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit," napsal. Podle něj je šokující, pokud se tohoto jednání dopustili policisté nebo hasiči.