Vnitrostranický boj ČSSD se přenesl i na sociální sítě

Domácí
28. 10. 2013 14:40
Sociální demokracie je pár dní po volbách nejednotná.
Sociální demokracie je pár dní po volbách nejednotná.

Vnitrostranický boj sociální demokracie se po nepřesvědčivém volebním vítězství přenesl i na sociální sítě. Vedle samotných aktérů, především předsedy Bohuslava Sobotky a prvního místopředsedy Michala Haška, hlasitě vystupují jejich stoupenci i odpůrci. Hlavním tématem diskusí je otázka, zda odvolání Sobotky z vyjednávacího týmu a výzvu k jeho rezignaci lze označit jako politický puč.

"ČSSD propadla ve volbách a potřebuje změny, kategoricky odmítám slova o puči," nazval svůj příspěvek Hašek. Podle něj je neuvěřitelné, že Sobotka odmítá respektovat výsledek demokratického hlasování legitimně zvoleného vedení strany.

Jiří Dienstbier.Naopak za skandální považuje tento krok samotný Sobotka, zejména s ohledem na to, že výzva k rezignaci přišla poté, co se jeho spolustraníci sešli s prezidentem Milošem Zemanem. "Děkuji všem členům Předsednictva ČSSD, kteří včera při hlasování projevili odvahu a charakter a hájili demokratické zásady fungování sociální demokracie. Jejich jména najdete na webu ČSSD," zní jeden z posledních Sobotkových příspěvků na Facebooku, pod kterým hned přibyly ohlasy jeho podporovatelů.

"ČSSD bez Sobotky ztrácí morální právo sestavit vládu takovým pučistům nemůžeme věřit," uvedl jeden z diskutérů. "Hlavně to může znamenat nové předčasné volby a jasnou prohru ČSSD," míní další komentátor a mezi příspěvky se často objevují výzvy k odstoupení dalších členů i celého stranického vedení.

Jeroným Tejc.Jedním z aktérů sociálnědemokratické přestřelky je někdejší šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, který Sobotku nahradil v povolebním vyjednávacím týmu a který již v neděli odmítl kritiku, že za jeho rozhodováním stojí kmotři. Za svébytnou nemá reakci části veřejnosti, která dává právě na sociálních sítích hlasitě najevo nesouhlas s postupem předsednictva. "Pokud se týká reakce veřejnosti, tak ta je uměle vyvolávána lidmi kolem Jiřího Dienstbiera a myslím si, že nakonec důležité je, jak rozhodnou orgány sociální demokracie (na pondělní odpoledne se chystá v Praze pochod na Hradčanské náměstí na podporu Bohuslava Sobotky - pozn. red.)," uvedl v neděli.

Sobotkovi podporovatelé na dnešek svolali pochod, který má vést k soše Tomáše Garrigua Masaryka, kde bude šéf sociální demokracie pokládat věnce u příležitosti výročí 28. října. "Přijdu k soše TGM, šel bych tam stejně, protože tam bude ČSSD pokládat věnce u příležitosti vzniku Československa. Prosím všechny, abychom oddělili pietní shromáždění a setkání na podporu Bohuslava Sobotky," uvedl na Facebooku pražský sociální demokrat Karel Březina.

Autor: ČTK Foto: Martin Hykl, Robert Sedmík, ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ