Kritika vlády
Volné zahraničí. Co si o nás budou partneři myslet? ptá se pravice
27.06.2018 10:40 Aktualizováno 27.06. 12:07
Pravicová opozice kritizuje personální složení vlády, především to, že v ní chybí ministr zahraničí. Prezident Miloš Zeman kvůli svým výhradám nejmenoval šéfem diplomacie Miroslava Pocheho, ale řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. ODS podle jejího předsedy Petra Fialy nesouhlasí se složením, programem ani způsobem vzniku kabinetu Andreje Babiše (ANO). Šéfové TOP 09 Jiří Pospíšil či STAN Petr Gazdík mají výhrady také k tomu, že kabinet, který se má opírat o podporu komunistů, byl jmenován v Den památky obětí komunistického režimu.
Nový kabinet se podle Fialy zapíše do dějin ČR jako první polokomunistická vláda po roce 1989. "ODS nevysloví důvěru takové vládě, protože nesouhlasí s jejím složením, programem, ani tím, jakým způsobem vznikala," uvedl na twitteru. Komunisté o své podpoře pro vládu složenou z ministrů ANO a ČSSD definitivně rozhodnou na zasedání širšího vedení o víkendu.
Andrej Babiš v minulosti opakovaně sliboval, že jeho vláda bude vládou odborníků. Realita však zřetelně ukazuje, že hlavní kvalifikací pro ministra v nové polokomunistické vládě musí být loajalita vůči @AndrejBabis a M. Zemanovi. To je špatná zpráva pro celou Českou republiku.
- Petr Fiala (@P_Fiala) 27. června 2018
Také Pospíšil kritizuje to, že se vláda bude opírat o KSČM. "Skutečnost, že jmenování takovéto vlády proběhlo v den výročí zavraždění doktorky Milady Horákové, považuji za špatný vtip a urážku všech obětí komunistického režimu. Pokud budeme na tragické chvíle naší historie zapomínat nebo je relativizovat, budeme odsouzeni je prožít znovu," napsal v tiskové zprávě.
Post za loajalitu k Babišovi
Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík jmenování kabinetu označil za vítězství "softpragmatických" českých komunistů. "Za podporu vlády získají vliv, moc i prebendy. Ironií osudu v den, kdy si připomínáme oběti komunismu. O řadě nových ministrů jsem nikdy neslyšel a Taťána Malá v čele resortu spravedlnosti je výsměch. Počkám si na reálné kroky, ale už teď si žádné iluze nedělám," napsal ČTK Gazdík.
Jmenování Malé kritizují také Piráti. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka dostala post za loajalitu k Babišovi. Svými výroky v době vydávání Babiše sněmovnou k trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda se totiž stala zaměstnancem měsíce v Babišově bývalé firmě Agrofert, vysvětlil. Šéf Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že KSČM nebude tolerovat vládu kvůli programu, ale za posty ve státní správě a firmách. "Padají čísla mezi 70 až 150 dobře ukotvenými komunisty převážně v placených funkcích ve výkonu státní správy," řekl.
Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek ČTK řekl, že považuje za bizarní, že se koaliční partneři hádali ještě předtím, než vůbec vláda vznikla. Datum vybrané ke jmenování kabinetu označil za plivnutí do tváře politickým vězňům a lidem perzekvovaným komunisty. "Nejmenování pana Pocheho dopředu avizuje, že vláda nebude plně schopná, protože ministr zahraničí je naprosto klíčová osoba," uvedl. Vláda podle něj poškodí pověst Česka na mezinárodním poli.
Podle Pospíšila Babiš, Zeman a Hamáček nejmenováním šéfa diplomacie ukázali, že jsou jim ukradené zájmy Česka v zahraničí. "Co si o nás tak mohou partneři v EU a ve světě myslet?" uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.