Grémium nejmenší koaliční strany vyzvalo ministry Věcí veřejných, aby podali demisi k 1. květnu. Učiní tak už ve středu na zasedání koaliční vlády. Demise chtějí dát premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Strana je údajně připravena s koaličními partnery dál pokračovat ve spolupráci, pokud Nečas splní do 26. dubna vyjmenované podmínky a sestaví nový kabinet.
VV své setrvání ve vládní koalici podmiňují například novou revizí koaliční smlouvy. Podle zdrojů agentury ČTK VV neřešily, co bude následovat po přijetí demise ministrů, zda by strana nominovala do vlády znovu stejné lidi, své další členy, nebo do kabinetu vyslala nestraníky.
Podle některých informací je možné, že by VV podpořily kabinet, do kterého by nominovaly ministry pouze jejich současní koaliční partneři ODS a TOP 09.
"Vydírat se nenecháme," reagoval na rozhodnutí Věcí veřejných o podmínečné demisi jejich ministrů místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. TOP 09 podle něj chce chce další postup koordinovat s ODS premiéra Petra Nečase. Osobně prý Kalousek jako nejpoctivější řešení vidí dohodu o co nejrychlejším termínu předčasných voleb.
Podle Ústavy ČR prezident republiky rozpustí sněmovnu, navrhnou-li to poslanci usnesením, kterým vysloví souhals třípětinová většina všech poslanců - tedy 120 z 200 poslanců.
K opuštění kabinetu stranu vyzval její místopředseda Tomáš Jarolím v reakci na zveřejněnou nahrávku, na niž jako první upozornil on-line deník TÝDEN.CZ. Z nahrávky podle VV vyplývá, že se koaliční partneři před rokem podíleli na přípravě puče uvnitř VV.
Členové grémia hlasovali o setrvání ve vládě v tajné volbě.
Demisi by neprodleně měli předat premiérovi Nečasovi s účinností k 1. květnu 2012 ministři nominovaní za Věci veřejné, tedy vicepremiérka Karolína Peake, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, ministr dopravy Pavel Dobeš. Jasno není v případě ministra vnitra Jana Kubiceho, který je nestraník. Demisi nedávno podal ministr školství za VV Josef Dobeš, jehož nástupnictví v úterý VV neřešily. Mluví se i o odchodu Jankovského z vlády, a to kvůli jeho údajné roli při přípravě puče uvnitř VV. Podle informací agentury ČTK svou úlohu spolustraníkům vysvětloval, se svým výkladem však neuspěl u všech.
Předseda strany Radek John během jednání grémia dementoval zprávy o tom, že je připraven složit funkci. Někteří členové grémia uvedli, že na svých postech nelpí. Podle zákulisních informací však opačný postoj zaujala vicepremiérka pro boj s korupcí Peake.
"Mezi konkrétními kroky spatřujeme jako klíčové především zacelit otevřené rány v podobě například kauzy Lesy ČR, krize ve státním zastupitelství, problematického systému vydávání sociálních dávek a některé další kauzy," přečetl po zhruba sedmihodinovém zasedání prohlášení předseda VV Radek John. Prostor k dotazům novinářům nedal.
Pokud Nečas požadavkům VV vyhoví a navrhne takové složení vlády, považují VV "za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce", že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry před sněmovnu.
"Současně žádáme premiéra, aby přišel s komplexním návrhem na sloučení centrálních úřadů a ministerstev s cílem uspořit prostředky veřejných rozpočtů. Konečně žádáme také inventuru koaliční smlouvy a redefinování termínů u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány," stojí v prohlášení.
Revizi koaliční smlouvy žádaly pod hrozbou opuštění kabinetu Věci veřejné už loni na jaře. Dlouhé týdny jednání tenkrát skončily krátce před prázdninami.
Usnesení grémia Věcí veřejných, které bylo odhlasováno v úterý 3. dubna: |
1. Grémium VV a poslanecký klub konstatují, že trvající krize důvěry mezi koaličními partnery způsobuje spolu s dlouhodobě neřešenými problémy krizi důvěry veřejnosti vůči vládě.
2. Grémium VV a poslanecký klub proto vyzývá ministry nominované za Věci veřejné, aby neprodleně předali premiérovi Petru Nečasovi demise s účinností k 1. květnu 2012 (jde o Karolínu Peake, Pavla Dobeše a Kamila Jankovského).
3. Grémium VV a poslanecký klub vyzývá premiéra Petra Nečase, aby nejpozději do 26. dubna 2012 předložil koaličním partnerům návrh opatření a konkrétních kroků, které mohou pomoci vládě znovu nabýt oslabenou akceschopnost a tím i ztracenou důvěru občanů.
4. Mezi konkrétními kroky spatřujeme jako klíčové především zacelit otevřené rány v podobě například kauzy Lesy ČR, krize na státním zastupitelství, problematického systému vydávání sociálních dávek a některé další kauzy.
5. Předloží-li premiér Petr Nečas návrh těchto opatření do 26. dubna 2012 a navrhne posléze takové složení své vlády, které se může ucházet o důvěru občanů, považujeme za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce, že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry před Poslaneckou sněmovnu.
6. Současně žádáme premiéra, aby přišel s komplexním návrhem na sloučení centrálních úřadů a ministerstev s cílem uspořit prostředky veřejných rozpočtů.
7. Konečně žádáme také inventuru koaliční smlouvy a redefinování termínů u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány. |