Rada vládní strany Věci veřejné v úterý pozdě večer rozhodla o vyloučení poslance Jaroslava Škárky ze strany. Podle představitelů VV poslanec porušil etický kodex strany a poškozoval ji, když v médiích uvedl, že od vedení VV dostával peníze za mlčení o stranickém financování. Poslanci VV také Škárku, který na jednání nebyl, zbavili členství v poslaneckém klubu. Jeho výroky se podle předsedy Radka Johna začala zabývat policie.
Nejprve - oč jde v kauze, která otřásá nejmenší vládní stranou, která disponuje 24 poslanci? Týdeník Respekt v neděli uveřejnil informaci, že Škárka dostává peníze za loajalitu Věcem veřejným. Peníze měly mimo jiné sloužit jako pojistka jeho mlčení o financování strany. Když se informace objevila v médiích, Škárka ji popřel. Z novinářky Respektu si prý "vystřelil", když zjistil, že si jej tajně nahrává. Poslanec však svá tvrzení později opět změnil a v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že od září za svou loajalitu pobíral měsíčně 55 tisíc korun. Minulý týden prý také dostal 170 tisíc přímo od ministra dopravy a neformálního lídra VV Víta Bárty. Škárka na to prý má důkazy, předložit je hodlá ve středu.
Škárka nepřišel, Humla nepozvali
Kvůli aktuálnímu skandálu se v úterý večer sešel poslanecký klub Věcí veřejných. Hlavní aktér Jaroslav Škárka na něj nedorazil. Prý nebyl pozván. Celé úterý s nikým ze svých stranických kolegů nekomunikoval a měl i vypnutý mobilní telefon. Později vysvětlil, že telefon nepoužívá kvůli své bezpečnosti.
Po několikahodinovém večerním jednání klubu byl Škárka vyloučen ze strany a z poslaneckého klubu. Oznámil to předseda strany Radek John. Důvodem je porušení etického kodexu. Vít Bárta do čtvrtka, kdy bude jednání strany pokračovat, nechtěl věc nijak komentovat.
Jednání bylo podle všeho velmi emotivní, například poslankyně Lenka Andrýsová vypadala velmi smutně. Většina z oslovených "véčkařů" nechtěla vůbec mluvit. "Že dal pan Bárta panu Škárkovi 170 tisíc? Tak to od vás slyším poprvé," dodal trochu nepochopitelně poslanec Petr Skokan poté, co se kauzou zabýval s kolegy několik hodin. Na otázku, proč jednání trvalo tak dlouho, když z něj vzešly pouhé dvě věty, neurčitě odpověděl: "Vnitrostranické záležitosti."
V úterý večer se Škárka vyjádřil k aktuální kauze v České televizi. Řekl, že o jednání poslaneckého klubu VV nevěděl, stejně jako o svém vyloučení ze strany. Zmínil také, že byť byl vyloučen z klubu VV, bude dál podporovat vládní koalici v její reformní snaze. O vstupu do jiné politické strany prý neuvažuje. A řekl také, že ve středu předloží "nezvratné důkazy" o tom, že mu Vít Bárta dával peníze. Připomněl, že měl jako místopředseda VV za stranu určitou odpovědnost spojenou s podepisováním dokumentů a dalšími věcmi.
Škárka rovněž požádal moderátora pořadu Události, komentáře, aby neuváděl, odkud se přenos vysílá. A vysvětlil proč: "Mám pocit, že mě někdo sleduje. Třeba když vidím skupinu neznámých lidí, jak obcházejí kolem mého soukromého auta, a později zjistím, že něco nefunguje v elektronice vozu, třeba elektrické sklápění zpětných zrcátek, přijde mi to hodně zvláštní a podezřelé," řekl Škárka, že konkrétní podezření nemá. V televizi Prima však Škárka mluvil o eventualitě, že jej sleduje bezpečnostní agentura ABL, kterou donedávna vlastnil Vít Bárta.
Škárka také v úterý oznámil na policii možné poškození svého jména nelichotivými výroky stranických kolegů, novinářům tvrdil, že policii informoval také o převzetí 170 tisíc korun od Bárty.
Koaliční partneři: Vysvětlete to!
Koaliční partneři chtějí po Vítovi Bártovi i poslanci Jaroslavu Škárkovi z Věcí veřejných vysvětlení, jak je to s podezřením, že Bárta údajně několika poslancům vyplácel peníze za jejich mlčení a loajalitu k partaji. Premiér Petr Nečas zatím odmítl pro nedostatek informací věc komentovat. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl poněkud ráznější. Podle něj by měl Škárka, který už oficiálně hovoří o uplácení Bártou, rezignovat nejen na členství ve VV, ale i na svůj poslanecký mandát.
"Přiznává-li se však poslanec Parlamentu České republiky minimálně ke dvěma trestným činům, tak mi tam chybí ta poslední věta: Odcházím do bažin se oběsit," řekl Kalousek on-line deníku TÝDEN.CZ s tím, že mu nedává smysl Škárkův výrok, že chce zůstat i za těchto okolností poslancem.
Středeční jednání špiček tří koaličních stran (tzv. K9) se kvůli zdravotní indispozici premiéra Petra Nečase odkládá. Na jednání se měla Škárkova aféra řešit. "Nevidím důvod to řešit na K9. Za pana Škárku si nesou Věci veřejné svoji stoprocentní odpovědnost, stejně jako si ODS nese svoji odpovědnost za pana Vondru v kauze ProMoPro," dodal Kalousek.
Ministr financí očekává, že Vít Bárta, který měl Škárku kvůli jeho loajalitě uplácet, celou věc popře. "Prozatím marně hledám nějaký reálný důvod, proč by se tenhle příběh měl odehrávat," doplnil Kalousek.
Zatímco premiér nechtěl celou věc komentovat, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil byl o něco sdílnější. "Pokud se to potvrdí, budou to závažné informace a koalice se tím bude muset zabývat. Očekávám, že na to bude Vít Bárta reagovat. Zatím je to v rovině tvrzení proti tvrzení. Momentálně tak nechci spekulovat, co by to právně znamenalo," řekl Jiří Pospíšil (ODS).
ČSSD: Odvolejte Bártu
Poslanec a místopředseda Věcí veřejných Škárka Mladé frontě Dnes oficiálně přiznal, že ve straně dostával neoficiální plat. Od října údajně pobíral 55 tisíc korun měsíčně a peníze za loajalitu a mlčení obdržel i přímo od ministra dopravy Víta Bárty.
Razantní postoj k aféře zaujala i opozice. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval premiéra Nečase, aby Víta Bártu odvolal z vlády.
"Vyzývám předsedu vlády Petra Nečase, aby věc okamžitě řešil a navrhl prezidentu republiky odvolat ministra Bártu, obviněného vlastním poslancem z mafiánských praktik, z vlády. Je nepřijatelné, aby ve vládě zasedali lidé podezřelí z toho, že se podíleli na korupčních praktikách a daňových únicích či je pomáhali organizovat," napsal ve svém prohlášení Sobotka. Zároveň dodal, že rezignovat na mandát by měli všichni poslanci VV, kteří si nechali podobně jako Škárka za svou loajalitu platit.